Astronomowie sfotografowali „śnieżne jezioro” na Marsie

Opublikowano: 21.12.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3739

Sonda Mars-Express obchodzi 15-lecie pracy na orbicie Marsa, robiąc szczegółowe i bardzo piękne zdjęcia krateru Korolewa, wypełnionego ogromną ilością zamarzniętej wody. Te zdjęcia zostały opublikowane na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Europejska sonda orbitalna Mars-Express została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w dniu 2 czerwca 2003 roku i dotarła do Marsa 25 grudnia 2003 roku. Od tego czasu krąży na orbicie okołomarsjańskiej. Oprócz badania Marsa urządzenie zgromadziło wiele danych na temat Phobosa, z którym regularnie się zbliża.

To urządzenie, jak zauważają naukowcy, zajmuje jedną z wiodących ról w badaniu głównej tajemnicy Marsa — tajemnicy zniknięcia jego ogromnych zasobów wody. Faktem jest, że naukowcy uważają, że na jego powierzchni dawno temu były rzeki, jeziora i całe oceany wody, które zawierały prawie tyle samo cieczy, co nasz Ocean Arktyczny.

Większość tej wody następnie wyparowała w kosmos wraz z atmosferą czerwonej planety. Jedynie niewielka jego część zachowała się w postaci polarnych czap lodowych i rozległych podziemnych pokładów lodu w umiarkowanych i polarnych szerokościach geograficznych, niedawno odkrytych z wykorzystaniem sond MRO i Mars-Express.

Te rezerwy wilgoci okresowo topią się i odparowują, a następnie wytrącają się w innych, zimniejszych zakątkach Marsa. Naukowcy od dawna interesują się tym swoistym „cyklem wodnym”, ponieważ może przyczynić się do dalszej „ucieczki” wilgoci z planety lub służyć jako główne jej źródło dla hipotetycznych mikrobów marsjańskich żyjących w głębokich warstwach gleby.

Niektóre z największych zasobów tego lodu można zobaczyć w kraterze Korolewa, w pobliżu północnego bieguna polarnego Marsa, który, jak uważają naukowcy, pojawił się około czterech miliardów lat temu, w erze, w której na planecie znajdowała się woda.

Dziś jest wypełniony ogromną ilością lodu, którego grubość w najzimniejszych okresach roku wynosi blisko dwa kilometry. Te rezerwy wilgoci, według planetologów, zachowały się z powodu dużej różnicy temperatur pomiędzy zimnym dnem krateru Korolewa i cieplejszymi skałami na powierzchni.

Zdjęcie: ESA/DLR/FU Berlin (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MasaKalambura 23.12.2018 19:11

    Jak dla mnie najciekawsze jest zdjęcie flory Marsjańskiej.
    https://goo.gl/images/W7rxnG

  2. MasaKalambura 23.12.2018 23:31

    To nie są zwykłe skały
    https://youtu.be/p1GgRCy-7U8

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.