Astronomowie sfotografowali kosmiczne „oko Saurona”

Opublikowano: 01.06.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1086

Mikrofalowe obserwatorium ALMA otrzymało najbardziej wyraźne na dzień dzisiejszy fotografie „oka Saurona” – gwiazdy Fomalhaut , otoczonej „gorącym” pierścieniem z pyłu i gazu, który pojawił się w wyniku zderzenia komet i asteroid, informuje Europejskie Obserwatorium Południowe.

Fomalhaut należy do stosunkowo młodych i jasnych gwiazd na niebie półkuli południowej, mieszczących się dość blisko Ziemi. Ta gwiazda jest od nas oddalona o 25 lat świetlnych, a pod względem swoich rozmiarów jest znacznie większa od Słońca. Jej masa wynosi 2,3 masy Słońca, a średnica – 1,9 średnicy Słońca. Jest około 18 razy jaśniejsza i o 3 tysiące stopni Kelwina gorętsza od Słońca.

W 2008 roku grupa astronomów pod kierownictwem Paula Kalasa z Uniwersytetu Kaliforni w Berkley (USA) ogłosiła o odkryciu planety giganta w dysku z gazu i pyłu, otaczającym Fomalhaut. Wnioski Kalasa i jego zespołu zostały skrytykowane, a w 2011 roku w recenzowanych czasopismach pojawiło się kilka nowych badań, których autorzy nie mogli znaleźć oznak istnienia Fomalhaut b.

Zdjęcia z teleskopu Hubble’a i innych teleskopów otrzymane w 2012 roku odrzuciły tę opinię i „wskrzesiły” planetę, która niedawno otrzymała swoją „oficjalną” nazwę. Została nazwana Dagon, na cześć akadyjskiego bóstwa związanego z żeglugą i rolnictwem, a także głównym praobrazem Cthulhu z opowiadań H.P. Lovecrafta.

Nowe zdjęcia, otrzymane przez teleskop ALMA, potężne mikrofalowe obserwatorium Ziemi, potwierdza istnienie tej planety. Podobne „oko Saurona”, jak wyjaśniają naukowcy, może pojawić się w systemie gwiazd tyko wtedy, jeśli istnieje w niej duża planeta kierująca odłamki komet i asteroid w wąską przestrzeń orbit i zmuszająca je zderzać się ze sobą.

Pierścień z gazu i pyłu, „zebrany” przez Dagona, mieści się w odległości około 20 miliardów kilometrów od Fomalhaut, czyli około dwa razy więcej, niż odległość między Słońcem i Plutonem. Jego szerokość wynosi około dwóch miliardów kilometrów, co jest mniej więcej 13 razy więcej niż główny pas asteroid między orbitami Marsa i Jowisza.

Zbadanie tego kosmicznego „oka”, jak mają nadzieję naukowcy, rzuci nowe światło na historię tworzenia Dagona i pomoże nam zrozumieć, jak często pojawiają się „sobowtóry” Ziemi i innych planet.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. maciek 01.06.2017 23:31

    Kubrick. Odyseja k.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.