Astronomowie odkryli kolejną migającą gwiazdę!
Astronomowie z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego Santa Catarina w Florianópolis zidentyfikowali gwiazdę, która raz zyskuje, a raz traci na jasności. Jej dziwne i nieprzewidywalne zachowanie zaskoczyło badaczy.
Nowy obiekt, który otrzymał nazwę VVV-WIT-07, to najprawdopodobniej gwiazda, lecz nikt nie potrafi wyjaśnić jej nietypowego zachowania. Pod tym względem przypomina nam słynną gwiazdę Tabby, znaną również jako KIC 8462852. Okazuje się, że odkryliśmy kolejną gwiazdę, która w tajemniczy dla nas sposób stale zmienia swoją jasność.
VVV-WIT-07 została odkryta z pomocą teleskopu optycznego VISTA w Chile, który należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Astronomowie poszukiwali supernowych w Drodze Mlecznej i przypadkiem natknęli się na dziwną gwiazdę. Na przestrzeni lat 2010-2018, VVV-WIT-07 raz traciła, raz zyskiwała na jasności. Spadek jasności wynosił momentami aż 80%.
Obecnie znamy tylko kilka takich dziwnych gwiazd. Przykładowo obiekt KIC 8462852 w niektórych momentach tracił maksymalnie około 20% jasności. Natomiast gwiazda J1407 potrafiła ściemnieć nawet o 95%. Migające gwiazdy prawdopodobnie otoczone są dużą ilością pyłu, który skutecznie blokuje światło, choć nie brakuje też zwolenników istnienia gigantycznej megastruktury, zwanej sferą Dysona, która może być dziełem obcej cywilizacji.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ScienceNews.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl