Astronomowie-amatorzy odkryli nową kometę

Opublikowano: 17.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2904

Trzech astronomów-amatorów odkryło nową kometę. Ciało niebieskie zostało zaobserwowane w zeszłym tygodniu i otrzymało nazwę pochodzącą od nazwisk odkrywców – Machholz-Fujikawa-Iwamoto oraz oznaczenie C/2018 V1.

Obecnie odkrycie nowych ciał niebieskich przez amatorów jest niezwykle rzadkim wydarzeniem. Obserwacje prowadzone przez profesjonalistów z użyciem zaawansowanego sprzętu zazwyczaj wychwytują wszystkie komety oraz planetoidy w pobliżu Ziemi.

Co ciekawe, kometa zwiększyła swoją jasność czterokrotnie w ciągu ostatnich kilku dni. Obecnie świeci ona z jasnością porównywalną do 8 wielkości gwiazdowej w gwiazdozbiorze Panny.

Kometa Machholz-Fujikawa-Iwamoto wydaje się być po raz pierwszy gościem wewnętrznego układu słonecznego. Obiekt podąża w kierunku Słońca po parabolicznej orbicie, która finalnie wyniesie ją na orbitę Merkurego. Kometa osiągnie najbliższą odległość od słońca między 3 a 4 grudnia, a najbliższą odległość od Ziemi 27 listopada.

Nowoodkryte komety, takie jak Machholz-Fujikawa-Iwamoto, zazwyczaj zachowują się nieprzewidywalne. Mogą szybko nabierać jasności, po czym gwałtownie gasną, gdy lód zostaje roztopiony przez ciepło słoneczne.

Nie jest jasne czy kometa stanie się obiektem możliwym do obserwowania gołym okiem. Obecnie dokładne parametry komety są wciąż badane przez specjalistów.

Autorstwo: B
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.