Astrofizycy zdobyli dowody, że Słońce się kurczy

Opublikowano: 15.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 664

Astrofizycy przekonują, że obserwacje fal sejsmicznych występujących na Słońcu wskazują, że nasza dzienna gwiazda kurczy się gdy dochodzi maksimum jego aktywności w ramach cyklu. Wyliczono, że promień Słońca zmniejsza się nawet o 2 kilometry.

Słońce to największy obiekt w naszym zasięgu. Jego promień wynosi około 700 tysięcy kilometrów. Jednak jak się okazuje nie jest to wartość stała i zmienia się w zależności od aktualnego stanu gwiazdy. Gdy Słońce przechodzi przez szczyt cyklu aktywności, występujący zwykle co 11 lat, następuje niewielki, ale znaczący spadek jego wielkości.

Słońce nie ma stabilnej twardej powierzchni jak Ziemia, więc kwestia jego dokładnego rozmiaru nie jest tak prosta jak mogłoby się to wydawać. Obrót wokół osi powoduje, że gwiazda jest nieco spłaszczona na biegunach. Różnica średnicy polarnej i równikowej wynosi około 10 km.

Autorzy tego badania to Alexander Kosovichev z Instytutu Technologii w New Jersey, oraz Jean-Pierre Rozelot z Uniwersytetu w Nicei. Ich wspólne dzieło, w postaci dokumentu opisującego konkluzje, zostało zaakceptowane do publikacji w prestiżowym “The Astrophysical Journal”. Jest też już dostępne na stronie internetowej arxiv.org gromadzącej opracowania naukowe.

W nowatorskiej pracy, naukowcy wykorzystali dane na temat fal sejsmicznych, które propagują się w gorącym wnętrzu gwiazdy. Okazuje się, że ch częstotliwość zależy również od wielkości gwiazdy. To pozwoliło na obliczenie średnicy z wielką precyzją.

Astrofizycy użyli do tego głównie obserwacji wykonanych przez kosmiczne obserwatoria solarne SOHO i SDO. Okazało się, że zwiększona aktywność magnetyczna zmienia poszczególne warstwy gwiazdy, powodując, że niektóre z nich stają się bardziej skąpe, podczas gdy inne stają się zagęszczone i sprężone.

Najbardziej znaczące zmiany wystąpiły na głębokości około 5 tysięcy. Sejsmiczna wielkość Słońca, w czasie jego maksymalnej aktywności, zmniejsza się do 2 kilometrów. Autorzy podkreślają, że wynik ten, co do zasady, nie jest sprzeczny z poprzednimi, uzyskanymi innymi metodami. Precyzyjne określenie promienia Słońca jest nadal niemożliwe, ale asterosejsmologia pozwala zmierzyć inne aspekty związane z wielkością naszej gwiazdy, takie jak jego zmiana w czasie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. maciek 15.06.2018 17:32

    Dzienna gwiazda się kurczy, ciemna puchnie.

  2. kozik 17.06.2018 00:22

    Względna zmiana promienia: 1:350000 i zmiana średnicy o 4km gwiazdy o płynnej powierzchni, została stwierdzona z odległości ok. 150mln km, czyli odpowiada to kątowi bezwymiarowemu ok. 1:35mln(odcinek o długości 1mm widziany z odległości 35km).
    Jaki jest błąd pomiaru takich wielkości?
    Jak zmienna jasność Słońca wpływa na dokładność określenia “powierzchni” Słońca?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.