Asteroida Oumuamua ma „burzliwą przeszłość”

Opublikowano: 13.02.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 769

Wraz z pojawieniem się tajemniczego obiektu nazwanego Oumuamua niektórzy z nas wstrzymali oddech, ponieważ asteroida pochodzi spoza układu słonecznego i ma podłużny kształt. Wszystko to sugerowało, że może być to statek obcych. Okazało się, że statkiem nie jest, ale i tak dla naukowców jest arcyciekawym obiektem do obserwacji.

Nasz “gość” spoza układu słonecznego, który wywołał na ziemi taką ekscytację powstał w wyniku zderzenia z innym – większym ciałem niebieskim miliardy lat temu. Obiekt został odkryty w obserwatorium na Hawajach i od razu zaczął fascynować naukowców z całego świata. Jest to pierwszy przypadek obserwacji obiektu zwanego przez astronomów planetezymal, czyli małe ciało niebieskie zbudowane z materii stałej, które jest zalążkiem planety.

Jednak Oumuamua od początku była ciekawym obiektem ze względu na jej podłużny kształt, ponieważ dotychczas człowiek nie zaobserwował ciała niebieskiego o takim kształcie. Rozbudziło to na tyle ciekawość niektórych środowisk badawczych, że postanowiono zeskanować jej powierzchnię w poszukiwaniu technologii obcej cywilizacji. Podejrzewano bowiem, że Oumuamua jest pokryta płaszczem z organicznej materii, która ochrania wnętrze obiektu, które wypełnione jest zamarzniętą wodą.

Poszukiwania technologii obcych okazały się jednak bezowocne i wszystkie marzenia o spotkaniu z inną inteligentną rasą trzeba na razie włożyć między książki i seriale i tematyce science – fiction. Dr. Wesley Fraser z Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście wraz ze swoimi współpracownikami opublikował wyniki badań obcego obiektu, który zaczął ujawniać swoją tajemnicę.

Ostatnie z nich pokazały, że zespołowi badaczy udało się odkryć skąd pochodzi obiekt, jak powstał i dokąd zmierza.

“Teraz wiemy, że pochodzenie tego dziwnego, podłużnego obiektu łączy się z gwiazdą. Pochodzenie Oumuamua jest burzliwe z tego powodu. Nasze wnioski pomagają ustalić bardziej kompleksowy obraz tego poza słonecznego obiektu. To jest niespotykane w porównaniu do asteroid i komet, które krążą po układzie słonecznym” – powiedział Fraser.

Analizując stopień jasności oraz to jak się zmieniał w czasie, naukowcy doszli do wniosku, że Oumuamua nie obraca się w sposób jak inne obiekty z naszego układu tylko w sposób chaotyczny. Według astronomów obiekt ten może być w przestrzeni od miliardów lat i przemierzać ją jeszcze przez kolejne lata. Inna zagadka dotyczy tego jaki Oumuamua ma kolor.

Ciało to zwrócone do ziemi ma kolor czerwony, ale jego reszta jest już szara. Mimo tego, że astronomowie odrzucili tezę o statku obcych, to pojawienie się obiektu spoza naszego układu uświadomiło nam ludziom, że we wszechświecie zachodzi wiele zjawisk, których nie rozumiemy. Dlatego nie można w 100 proc. wykluczyć, że statek obcej cywilizacji nigdy nie pojawi się w okolicach ziemi.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.