Asteroida 2012 TC4 bezpiecznie minęła Ziemię

Opublikowano: 13.10.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 16

Wczoraj rano czasu polskiego w okolicy Ziemi szczęśliwie przeleciała asteroida 2012 TC4. Kosmiczna skała wielkości około 40 metrów minęła naszą planetę w odległości zaledwie 47 tyś. kilometrów. Jest to dziesięciokrotnie bliżej niż średnia odległość do Księżyca.

Obiekt osiągnął jasność, która wystarczyła do tego, aby nawet amatorzy, mogli obserwować ten przelot za pomocą nawet niewielkich teleskopów. W perygeum asteroida 2012 TC4 znalazła się gdzieś nad południową Australią. Relatywna prędkość obiektu względem Ziemi wyniosła 7,65 km/s

Przypomnijmy, że od 2012 roku nie prowadzono obserwacji tego obiektu i nie było jasne jak blisko Ziemi przeleci. Asteroidę zaobserwowano ponownie dopiero we wrześniu tego roku, w co był zaangażowany największy ziemski teleskop VLT. Wtedy dopiero NASA potwierdziła, że do kolizji najprawdopodobniej nie dojdzie.

Gdyby takiej wielkości obiekt wpadł w atmosferę, prawdopodobnie eksplodowałby tak jak niewielka asteroida, która spadła niedawno w Chinach. Mógłby również wywołać podobne skutki jak meteor czelabiński z 2013 roku. Asteroida 2012 TC4 była już 35 obiektem, który przeleciał w odległości mniejszej niż księżycowa, od początku tego roku.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o