Assange przegrywa ws. ekstradycji

Opublikowano: 03.11.2011 | Kategorie: Media, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1253

WIELKA BRYTANIA. Assange powinien być wysłany do Szwecji, aby przesłuchano go w sprawie przestępstw seksualnych, o które oskarżają go dwie Szwedki – uznał Wysoki Trybunał w Londynie. Spodziewano się takiej decyzji sądu. Wielu komentatorów uważa, że może to być mocny cios dla i tak osłabionego projektu Wikileaks.

W lutym br. brytyjski sąd po raz pierwszy orzekł, że założyciel portalu Wikileaks może być poddany ekstradycji do Szwecji. Sędzia Howard Riddle uznał, że wniosek szwedzkich organów ścigania był zgodny z prawem. Odwołanie od tej decyzji zostało złożone w lipcu przez Bena Emmersona, prawnika Assange’a. Uważa on, że szwedzki wniosek nie zawiera “rzetelnego, ścisłego i wymaganego przez prawo” opisu czynu zarzucanego Assange’owi.

Teraz Wysoki Trybunał w Londynie pochylił się nad sprawą Assange’a. Uznał, że założyciel Wikileaks powinien być przesłuchany przez szwedzką prokuraturę i poparł wniosek o ekstradycję. Zdaniem sędziów wydanie nakazu aresztowania i związane z tym procedury były “proporcjonalne”. Nie zgodzili się oni z twierdzeniem, że opis czynu zarzucanego Assange’owi był niewystarczający.

Od początku mówiono, że odrzucenie wniosku przygotowanego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania jest mało prawdopodobne. Również prawnik Assange’a powiedział dziennikarzom Reutersa, że “to nie było całkiem niespodziewane”.

Z różnych doniesień wynika, że Assange wysłuchał wyroku, nie zdradzając emocji. Nie udzielił komentarzy dla prasy. Gorącą atmosferę stworzyli natomiast wspierający go aktywiści, którzy oczywiście pojawili się pod budynkiem sądu.

Assange może być odesłany do Szwecji po dwóch tygodniach. Może też próbować apelowania do sądu najwyższego (Supreme Court). Z doniesień Guardiana wynika jednak, że prawnicy Assange’a będą chcieli najpierw upewnić się, czy założyciel Wikileaks dysponuje funduszami na zapłacenie za ich usługi.

Ekstradycja Assange’a może być mocnym, jeśli nie ostatecznym ciosem dla projektu Wikileaks. Ostatnio musiał on wstrzymać publikowanie tajnych dokumentów z powodu braku funduszy. Firmy takie, jak Visa czy PayPal, nie chcą już przekazywać wpłat na rzecz projektu. Sam Assange przyznał, że Wikileaks może zakończyć działalność, jeśli blokada finansowa utrzyma się do końca roku.

Są też inne problemy. Wydaje się, że najbardziej efektowne wycieki Wikileaks ma już za sobą, co niestety osłabia jego pozycję. Nawet gdyby Assange dysponował jakimiś ciekawymi materiałami, trudniej będzie to nagłośnić, bo media zraziły się do założyciela Wikileaks. To efekt skomplikowanych zasad współpracy oraz słów krytyki, jakich Assange nie szczędził pod ich adresem.

Nie jest tajemnicą, że osobowość Assange’a doprowadziła do rozłamu w Wikileaks, czego efektem było m.in. skasowanie tysięcy dokumentów przez niemieckiego aktywistę oraz uruchomienie konkurencyjnego OpenLeaks, a potem innych tego typu projektów, m.in. SafeHouse, za którym stoi Wall Street Journal.

Jakby tego było mało, na jaw wyszły dziwne zasady współpracy z Wikileaks, które wskazują na komercyjny charakter przedsięwzięcia.

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: Reuters, AP
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. slawo47 03.11.2011 19:22

    …jak dranstwo tego swiata walczy….juz nie probuja ukrywac, teraz blokuja dostep do wiadomosci…cenzura total

  2. Marky 03.11.2011 22:33

    Szkoda Assange’a. Wydaje sie on byc jednym ze zwolennikow totalnej otwartosci informacji. Czy jest tez za totalna swoboda wypowiedzi? Rzad amerykanski chce go sciagnac do Ameryki, zeby go osadzic za ujawnienie tajnych dokumentow z amerykanskich ambasad. Jesli Assange znajdzie sie w Szwecji, moze zostac wyslany do Ameryki, bo Szwedzi maja z jankesami umowe o ekstradycji. Zgodnie z nia,Szwedzi moga przeprowadzic ekstradycja bez proszenia o zgode trzeciego kraju, w tym wypadku Anglii.
    Przy okazji, a w Polsce kolejny proces za wypowiedzi – tym razem o rzekome “antysemickie” wypowiedzi (co konkretnie znaczy slowo “antysemicki”, czy ktos tu wie?)Toczy sie on w Lublinie przeciwko panu Grzegorzowi Wysokowi, wydawcy czasopisma Biuletyn Narodowy. Patrz: http://nczas.home.pl/wiadomosci/polska/rozprawa-antysemicka/
    Wiadomosc o tym procesie wzialem z internetowej strony gazety Najwyzszy Czas! Jednak musze tu przypomniec, ze na rzeczonej stronie Najwyzszego Czasu cenzuruje sie wypowiedzi czytelnikow. Czy w zwiazku z tym notke na tej stronie o rzeczonym procesie, z ktorej wynika, ze jej autor popiera pana Wysoka, nalezy uwazac za przejaw hipokryzji? Autor notki podaje rowniez nastepujacy (ciekawy) link: http://grzegorzwysok.blogspot.com Mozna pod nim znalezc nie tylko wiecej informacji o procesie pana Wysoka, ale np. tekst w zwiazku ze smiercia doktora Dariusza Ratajczaka, innej ofiary cenzury w Polsce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.