Assad spotkał się w Moskwie z Putinem

Przez ostatnie 24 godziny rosyjskie lotnictwo przeprowadziło w Syrii 46 lotów bojowych, atakując 83 obiekty terrorystów. Rosyjskie lotnictwo zniszczyło punkt dowódczo-obserwacyjny bojowników ISIL na górze Serjatel w syryjskiej prowincji Idlib — poinformowało wczoraj Ministerstwo Obrony Rosji.

W związku z pojawiającymi się doniesieniami w zagranicznych mediach o rzekomej śmierci w Syrii rosyjskich wojskowych, oświadczamy: strat wśród żołnierzy Sił Zbrojnych Rosji w Syrii nie ma — czytamy w komunikacie resortu obrony. Ambasada FR w Damaszku również zdementowała tę informację, twierdząc, że przypomina to kolejny mylący komunikat. Wcześniej agencja Reutera poinformowała, powołując się na „wysokie rangą źródło rządowe”, że trzech Rosjan zginęło w wyniku ostrzału artyleryjskiego pozycji syryjskiej armii w Latakii. W polskich mediach, powołujących się na ukraińskie źródła, pojawiły się informacje o śmierci w Syrii 26 marynarzy. Na stronie Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy ta informacja pojawiła się tylko w wersji angielskiej, w ukraińskiej wersji takich danych nie ma.

Wycofujący się terroryści w Syrii masowo minują wyzwolone przez wojska rządowe miejscowości – poinformował dziennikarzy rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji generał-major Igor Konaszenkow. Według niego, przed opuszczeniem pozycji w miejscowościach bojownicy „masowo minują osady, opuszczone domy i ocalałe obiekty infrastruktury społecznej, zakładając zdalnie sterowane ładunki wybuchowe”. „Znaczna część tych pocisków jest dobrze zamaskowana i wyposażona w stopery odliczania wstecznego, wybuchną w ustawionym odstępie czasu, wynoszącym niekiedy kilka tygodni” — podkreślił generał. Według niego, ta taktyka „pozwoli na przeprowadzenie ataków terrorystycznych… już po powrocie do miejscowości mieszkańców i prac przy odbudowie”. Te informacje napływają do Ministerstwa Obrony Rosji „już przez kilka kanałów” i „bezpośrednio świadczą o ich (tych bojowników) związku właśnie z ugrupowaniami terrorystycznymi”.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Źródła w administracji przywódcy państwa tureckiego poinformowały, że Putin powiadomił Erdogana o wizycie prezydenta Syrii Baszara al-Assada w Moskwie. Erdogan wyraził niepokój w związku z ostatnimi wydarzeniami w Syrii. Przywódca państwa tureckiego podkreślił, że naloty na prowincję Aleppo i jej okolice mogą doprowadzić do kolejnej fali imigracji. Erdogan skupił uwagę na związkach partii syryjskich Kurdów PYD i oddziałów kurdyjskiej samoobrony YPG z organizacją terrorystyczną PKK, podkreślając, że Turcja przywiązuje dużą wagę walce ze wszystkimi organizacjami terrorystycznymi, w tym ISIL. Dwóch liderów zgodziło się na omówienie szczegółów tych kwestii podczas spotkania w ramach posiedzenia G20 w przyszłym miesiącu.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się 20 października wieczorem z prezydentem Syrii Baszarem al-Assadem. Władimir Putin na spotkaniu powiedział, że uregulowanie sytuacji w Syrii jest możliwe tylko na podstawie procesu politycznego. „Wierzymy, że w oparciu o pozytywną dynamikę działań bojowych w końcu mimo wszystko długoterminowe uregulowanie może zostać osiągnięte w oparciu o proces polityczny przy udziale wszystkich sił politycznych, grup etnicznych i religijnych. I wreszcie ostatnie słowo na pewno powinien mieć wyłącznie syryjski naród” — powiedział. Według niego Rosja jest gotowa wnieść swój wkład w ten proces polityczny. „Syria jest dla nas przyjaznym krajem. Jesteśmy gotowi wnieść swój wkład polityczny nie tylko w działania bojowe w walce z terroryzmem, ale także w trakcie procesu politycznego” — powiedział Putin. Oświadczył on, że będzie to prowadzone w ścisłym kontakcie z innymi światowymi potęgami i z krajami regionu, które są zainteresowane pokojowym rozwiązaniem konfliktu. Putin powiedział na spotkaniu, że co najmniej 4000 osób z republik byłego Związku Radzieckiego walczy w Syrii przeciwko rządowym wojskom. Zaznaczył on, że nie można dopuścić, aby osoby te po nabraniu doświadczenia wojskowego i po szkoleniu u terrorystów w Syrii pojawiły się na terytorium Rosji.

Jednocześnie Władimir Putin podkreślił, że Rosja gotowa jest wnieść realny wkład nie tylko w działania zbrojne w ramach walki z terroryzmem, lecz również w proces polityczny w Syrii. „Syria jest zaprzyjaźnionym dla nas krajem. Jesteśmy gotowi wnieść realny wkład nie tylko w działania zbrojne w ramach walki z terroryzmem, lecz również w proces polityczny” — powiedział Putin. Rosyjski przywódca podkreślił, że będzie się to odbywało w ścisłym kontakcie z innymi mocarstwami i krajami regionu, zainteresowanymi pokojowym zażegnaniem konfliktu.

Z kolei Baszar al-Assad podkreślił, że pomoc Rosji w Syrii odbywa się w ramach prawa międzynarodowego. Syryjski prezydent uważa, że bez działań Rosji w jego kraju terroryzm rozprzestrzeniłby się na jeszcze większy obszar w regionie. Al-Assad wyraził nadzieję, że zwycięstwo nad terroryzmem w Syrii zostanie osiągnięte. „Jeszcze raz chciałbym podziękować Rosjanom za pomoc, którą okazują naszemu krajowi i wyrazić nadzieję, że uda nam się zwyciężyć terroryzm i razem będziemy kontynuować działania w celu odbudowy kraju z gospodarczego punktu widzenia, z politycznego punktu widzenia, z punktu widzenia pokojowego istnienia wszystkich” — powiedział syryjski przywódca. Wspólnym celem wszystkich zaangażowanych stron, powiedział al-Assad, jest realizacja tego, co chce zobaczyć w swojej przyszłości syryjski naród. „I oczywiście, wspólnym celem dla nas wszystkich powinno być to, co chce zobaczyć syryjski naród w przyszłości swojego kraju” — podsumował.

Współpracę z Rosją nawiązano nie w celu koordynacji operacji w Syrii oraz nie w celu rozwiązania spornych kwestii, lecz w celu zapewnienia bezpiecznego przeprowadzenia operacji – oznajmił przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Joseph Dunford. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Joseph Dunford oznajmił, że centrum operacji lotniczych kolegium połączonego dowództwa USA w Katarze będzie pełniło funkcję kanału komunikacyjnego z Rosją na przypadek incydentów lotniczych w Syrii — czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Pentagonu. „Chciałbym podkreślić, że robi się to nie w celu koordynacji operacji (z Rosją), nie w celu rozwiązywania spornych kwestii, lecz w celu zapewnienia bezpiecznej realizacji operacji w regionie” — oznajmił Dunford podczas wizyty w Iraku. Niedawno Rosja i USA podpisały memorandum w sprawie zrozumienia wzajemnego, opisujące zasady lotów nad Syrią w celu uniknięcia incydentów. Dokument reguluje manewry wszystkich samolotów i dronów w przestrzeni powietrznej Syrii i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa lotów. Po wejściu porozumienia w życie zostaną uruchomione kanały całodobowej łączności operacyjnej między odpowiednimi organami zarządu wojskowego Rosji i USA, ustalono mechanizm współdziałania, łącznie z udzielaniem pomocy wzajemnej w przypadku powstania sytuacji kryzysowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 7 wiadomości: WolneMedia.net