Artysta chce wysłać na orbitę „odblaskową rzeźbę”

Opublikowano: 26.08.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 729

Świat astronomiczny jest bardzo niezadowolony z powodu planów Trevora Paglena, artysty z Berlina. W nadchodzących tygodniach zamierza on wysłać na orbitę nietypową rzeźbę, która będzie odbijała promienie słoneczne w kierunku Ziemi i będzie widoczna gołym okiem na nocnym niebie. Astronomowie nazywają jego sztukę zaśmiecaniem orbity.

Trevor Paglen we współpracy z Muzeum Sztuki w Nevadzie od 10 lat pracował nad projektem wyniesienia na orbitę okołoziemską wielkiej „rzeźby”. Jest to odblaskowy przedmiot o długości 30 metrów. Jego plan zostanie zrealizowany już wkrótce – złożona rzeźba zostanie umieszczona w miniaturowym satelicie CubeSat, który w listopadzie trafi na orbitę z pomocą rakiety Falcon 9 korporacji SpaceX. Dokładna data tego lotu wciąż nie jest znana.

Odblaskowa rzeźba samoczynnie rozłoży się w kosmosie i będzie przemieszczać się nad Ziemią na wysokości około 575 km. Przedmiot będzie widoczny gołym okiem na nocnym niebie i pozostanie na orbicie przez co najmniej 60 dni, po czym spali się w atmosferze, ale równie dobrze może oświetlać Ziemię nawet przez kilka miesięcy.

Astronomowie porównują sztukę Trevora Paglena do postawienia neonowego billboardu pod oknami cudzej sypialni. Rzecz w tym, że jego rzeźba będzie odbijać światło słoneczne w kierunku Ziemi i będzie utrudniać obserwacje astronomiczne.

Jakby tego było mało, pomysł zaśmiecania orbity „sztucznymi gwiazdami” zyskuje coraz większą popularność. Kosmiczna sztuka nie przyczyni się do niczego dobrego, a może nawet zaszkodzić. Gdybyśmy mieli na orbicie laser eliminujący śmieci kosmiczne, astronomowie z pewnością skorzystaliby z jego usług.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Gizmodo.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. robcioRR 26.08.2018 19:04

  A ci “astronomowie” jakiegos rozwiazania szukaja w niebie a z wrazenia sraja pod siebie….Niebo sobie przywlaszczyli na wlasnosc?

 2. realista 27.08.2018 01:04

  nie, nie przywłaszczyli. ale to nie powód, żeby sobie świecić, znaczy… śmiecić… .. .

 3. Fenix 27.08.2018 06:48

  Sprzątać orbitę, nie zaśmiecać ! Komu to ma służyć? Jeden atuto, drugi rzeźbę = ko(s)miczni szpanerzy ,tym z nadmiaru kasy w głowach się przewraca , głupoty wymyślają kosmos zaśmiecają.

 4. Radek 27.08.2018 19:11

  Za jakiś czas może powstać moda na wysyłanie np. prochów zmarłych na orbitę. Albo ukochanych laleczek… Czego to głupi człowiek nie wymyśli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.