Armia uratowała dziewczynki porwane przez Boko Haram

Opublikowano: 23.02.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 232

Niestety, nie wszystkie uczennice zostały odnalezione żywe. Żołnierze, oprócz 76 dziewczynek napotkali również dwa ciała. Wciąż nieznany jest los 13 dzieci z grupy z 91-osobowej grupy uprowadzonej w poniedziałek przez dżihadystów.

To, co wydarzyło się w Nigerii na początku tygodnia, było swoistym odnowieniem traumy, z którą boryka się tamtejsze społeczeństwo od 2014 roku. Wówczas odwołujący się do zwulgaryzowanej interpretacji islamu terroryści z Boko Haram uprowadzili 270 uczennic z miejscowości Chibok. Około 60 dziewcząt uciekło i zostało odnalezionych wkrótce po uprowadzeniu, a w ubiegłym roku doszło do uwolnienia ponad stu. Pozostałe jednak nadal są więzione przez terrorystów w nieznanym miejscu.

Bezradność władz w tej sprawie była jedną z przyczyn porażki wyborczej poprzedniego prezydenta Goodlucka Jonathana w 2015 roku. Jego następca Muhammadu Buhari obiecał usprawnienie armii i intensyfikacje poszukiwań, jednak części dzieci nie udało się odnaleźć do dziś. W poniedziałek, kiedy Boko Haram napadło na szkołę z internatem w wiosce Dapchi, położonej w stanie Jobe (Yobe) w północno-wschodniej Nigerii, koszmar powrócił w pełnej realności. Media relacjonowały zeznania jednego ze świadków, który opowiadał jak porywacze ładowali dziewczynki do samochodów marki Tata i wywozili w nieznane miejsce. Oburzenie wywołała reakcja rzecznika miejscowej policji, który jeszcze we wtorek zarzekał się, że Boko Haram nie porwało żadnych dziewczynek, a jedynie trzy osoby w miejscowości Gaidam.

Terroryści tym razem ponoć nie starali się ukryć uprowadzonych dzieci ze szczególną starannością, bo celem ich najazdu na placówkę edukacyjną były, według zeznań miejscowych, zapasy żywności. Tak czy inaczej – liczba dzieci zaginionych w Nigerii powiększyła się w tym tygodniu o 13 osób, co z pewnością odbije się na notowaniach urzędującego prezydenta.

W wyniku działań Boko Haram od 2009 roku zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o