Armia Nikaragui maskuje polityczny mord

Opublikowano: 17.01.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 668

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w stolicy Nikaragui, 25 listopada 2017 roku, został zablokowany przez policję wkrótce po tym, gdy demonstranci zebrali się aby wziąć udział w marszu. Oddziały nikaraguańskiej policji zatrzymały także kilka kobiet, które przybyły do stolicy Nikaragui, Managuy z innych części krajów, wchodząc skład delegacji z Chinandega, Masaya i Matagalpa.

Na czele marszu szła Elea Valle – kobieta z wiejskiej społeczności, której mąż, syn oraz córka zostali zamordowani dwa tygodnie wcześniej podczas nalotu nikaraguańskich żołnierzy na ich dom położony w lesie deszczowym we wschodniej części kraju. Armia przedstawia masakrę, której dopuściła się 12 listopada w wiosce La Cruz del Rio Grande (Autonomiczny Region Południowego Wybrzeża Karaibskiego) jako nalot narkotykowy i utrzymuje, że wszyscy zabici byli „przestępcami”, czego dowodem, jak utrzymuje, jest 20 funtów marihuany ujawnionych w przydomowej zagrodzie. Insynuacje rzeczników narodowego wojska, Elea Valle określa mianem „kłamstwa”. W wywiadzie udzielonym dziennikowi „La Prensa” powiedziała, że jej 12-letni syn Francisco i 16-letnia córka Yojeisel nie byli uzbrojeni, natomiast marihuana została po wszystkim dla niepoznaki zasadzona przez samych żołnierzy.

Valle twierdzi, że nalot w którym nikaraguańscy żołnierze zamordowali łącznie sześć osób, był faktycznie zaplanowanym zabójstwem politycznym, a cel stanowił jej mąż Francisco Pérez Dávila, który był podejrzewany o współpracę z uzbrojonymi buntownikami z okolicy. Pérez Dávila był bratem Rafaela Dávili znanego także jako „Comandante Colocho” – lidera „przeciwstawiającej się” frakcji chłopskiej, która chwyciła za broń w kontrze wobec coraz bardziej autorytatywnemu rządowi prezydenta Daniela Ortegi.

Wdowa i matka zamordowanych dzieci domaga się zwrotu ciał zabitych krewnych, obawia się, że zacierający ślady żołnierze wrzucili je do zbiorowego grobu. Do apelu o zwrot szczątek ofiar dołączył  arcybiskup Managuy, kardynał Leopoldo Brenes.

Czternaście dni po zajściach, 27 listopada, prezydent Nikaragui, Daniel Ortega nadal utrzymywał milczenie w tej sprawie. Nikaraguańskie Centrum Praw Człowieka (CENIDH) popiera żądanie Elei Valle w sprawie wszczęcia pełnego dochodzenia. Lider CENIDH, Gonzalo Carrión powiedział, że jeśli wydarzenia w La Cruz del Rio Grande rzeczywiście byłyby nalotem narkotykowym, to znajdywałyby się w kompetencji policji narodowej, a nie wojska. Powiedział również, że etykietowanie własnych przeciwników dla celów politycznych jako „przestępców” przypomina taktykę stosowaną przed 40 laty przez dyktatora Anastasio Somozę przeciw Sandinistom Ortegi.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: LaPrensa.com.ni, ElPais.com, YouTube.com, Cenidh.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.