Armia działała przeciwko społeczeństwu?

Opublikowano: 27.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1337

Wyżsi kanadyjscy urzędnicy wojskowi przyznają, że wojsko „niewłaściwie zbierało informacje o Kanadyjczykach z zamiarem wykorzystania technik propagandowych przeciwko ogółowi społeczeństwa.

Raport z początku tego roku ujawnił, że wyżsi dowódcy wojskowi nadzorowali operację, która miała pozyskiwać informacji z mediów społecznościowych o zwykłych obywatelach w Ontario m.in. tych, którzy uczestniczyli w wiecach Black Lives Matter.

Dowódcy wojskowi przystąpili również do opracowania planu wykorzystania technik propagandowych stosowanych podczas wojny w Afganistanie, twierdząc, że jest to konieczne, aby powstrzymać obywatelskie nieposłuszeństwo Kanadyjczyków podczas pandemii koronawirusa.

Inne śledztwo wykazało, że oficerowie wywiadu wojskowego łamali różne zasady, gromadząc informacje z kont w mediach społecznościowych różnych członków społeczeństwa. Podobno było to potrzebne aby pomóc oddziałom pracującym w domach opieki długoterminowej podczas pandemii. Utrzymywali, że nie było nic złego w tej inicjatywie, ponieważ zebrane informacje pochodziły z publicznie dostępnych kont mieszkańców Ontario w mediach społecznościowych.

W zeszłym roku wydział spraw publicznych Sił Zbrojnych Kanady uruchomił kontrowersyjny plan, który pozwoliłby oficerom wojskowych spraw publicznych wykorzystać propagandę do zmiany postaw i zachowań Kanadyjczyków, a także do zbierania i analizowania informacji z publicznych kont w mediach społecznościowych.

Plan został rozesłany do centrali Obrony Narodowej w formie szkicu i pozwoliłby personelowi przejść od tradycyjnych rządowych metod komunikowania się ze społeczeństwem do bardziej agresywnej strategii stosowania wojny informacyjnej i taktyk wywierania wpływu na Kanadyjczyków.

Według Ottawa Citizen działania te łamały zasady nadzoru nad wojskiem, a zaangażowani urzędnicy nie mieli uprawnień do prowadzenia takich programów.

„Błędy popełniane podczas operacji krajowych i szkoleń podważyły zaufanie publiczne do instytucji” – stwierdza dokument podpisany przez pełniącego obowiązki szefa Sztabu Obrony gen. broni. Wayne Eyre i wiceminister Jody Thomas.

„Obejmowało to prowadzenie IO (operacji informacyjnych) w kraju bez wyraźnego polecenia lub upoważnienia CDS/DM (Szef Sztabu Obrony/Wiceminister), jak również sporządzanie raportów, które wydawały się mieć na celu monitorowanie działań Kanadyjczyków”.

Wojskowe śledztwo w sprawie programu ujawniło plany kanadyjskiego dowództwa aby zastosować techniki propagandowe w celu zniechęcenia do obywatelskiego nieposłuszeństwa.

„Zespoły wojskowe naruszyły wymagania, nie przeprowadzając oceny ryzyka przed podjęciem działań w Internecie i zebrały informacje o obywatelach Kanady bez naszego wyraźnego polecenia” – przyznali Eyre i Thomas.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.