Arktyczne rzeki absorbują duże ilości CO2

Opublikowano: 05.11.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1313

Naukowcy odkryli, że znajdujące się daleko na północ strumienie i rzeki, które pochodzą od lodowców, znacznie bardziej aktywnie i szybko pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery niż robią to lasy tropikalne.

Odkrycie to zostało dokonane przez naukowców z Politechniki Federalna w Lozannie (EPFL), którzy wraz z kolegami z innych krajów, prowadzili wspólnie pierwsze badania na dużą skalę aby zmierzyć emisje dwutlenku węgla z górskich strumieni. Próbki wody, które poddano analizie pobrano w rzekach lodowcowych Grenlandii i Kanady.

Topnienie lodowców jest jednym z najbardziej spektakularnych skutków zmian klimatycznych. Jednak okazuje się, że woda powstała w ten sposób przemieszcza się z dużą prędkością w górskich regionach i jest w stanie uchwycić ogromną ilość wysoce reaktywnych rozdrobnionych minerałów osadowych, które wchodzą w reakcje chemiczne i są podatne na działanie czynników atmosferycznych.

Ponadto, rzeki i jeziora zasilane przez lodowce, różnią się znacznie od zbiorników umiarkowanych i południowych, gdzie istnieje znaczna ilość organizmów organicznych i roślinności słodkowodnej, co po czasie prowadzi do wysokiego stopnia ich rozkładu. W rezultacie, takie akweny emitują znacznie więcej dwutlenku węgla niż wchłaniają. Lodowcowe rzeki zawiera minimalną liczbę organizmów odpowiednio prowadzi do mniejszego rozkładu organicznego i emisji dwutlenku węgla.

Odkrycie musi zostać potwierdzone przez dalsze badania w innych regionach świata. Konkluzja ekspertów jest taka, że Ziemia może posiadać jakiś dotychczas nieznany i niezbadany, naturalny sposobów kontrolowania emisji dwutlenku węgla w atmosferze.

Na podstawie: TheGuardian.com
Zdjęcie: MemoryCatcher (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.