Argentyna „przygarnie” amerykańskie bazy wojskowe

Prezydent Argentyny Mauricio Macri zgodził się na wybudowanie w kraju kilku baz wojskowych Stanów Zjednoczonych – poinformował w sobotę meksykański portal „Aristegui Noticias”, powołując się na własne źródła.

Według portalu chodzi o co najmniej trzy bazy wojskowe, które zostaną zlokalizowane w prowincjach Neuquén (złoża gazu łupkowego Vaca Muerta), Misiones i na archipelagu Ziemia Ognista (można stąd kontrolować Antarktydę). Budowę baz ma finansować Południowe Dowództwo Armii USA. Jednym w głównych zwolenników powstania baz jest argentyńska minister bezpieczeństwa Patricia Bullrich.

Bullrich zatwierdziła przyjazd do kraju amerykańskich instruktorów, którzy zajmą się szkoleniem argentyńskiej policji przed zaplanowanym na listopad szczytem G20. Jest to niezgodne z ustawodawstwem kraju, bo taka decyzja wymaga zgody Kongresu, która nie została wydana.

„Dzisiaj ponad 300 tysięcy Amerykanów stacjonuje w wysuniętych punktach bazowania w 177 państwach” — oświadczył w poniedziałek na spotkaniu z generałami w Kansas City przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generał Joseph Dunford. Jego słowa cytuje służba prasowa Pentagonu. Generał podkreślił, że amerykańscy wojskowi biorą udział między innymi w walce z ugrupowaniem terrorystycznym „Państwo Islamskie” w Iraku i Syrii, a także stacjonują w Republice Korei i Polsce.

„Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że dzisiaj amerykańskie siły zbrojne mogą wywiązywać się ze swoich zobowiązań przed sojusznikami na całym świecie. I mogę z przekonaniem powiedzieć, że Siły Zbrojne USA mają przewagę nad każdym potencjalnym przeciwnikiem” — zauważył Dunford.

Teraz w samej tylko Europie można naliczyć 60 tysięcy amerykańskich wojskowych wszystkich rodzajów wojsk. Amerykanie stacjonują w 13 garnizonach w pięciu europejskich krajach: Holandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech i we Włoszech. Amerykańskie siły powietrzne wykorzystują przy tym siedem baz w sześciu krajach: na Cyprze, w Grecji, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Belgii. Jednostki w składzie 6. Floty Marynarki Wojennej USA stacjonujące na Morzu Śródziemnym pełnią służbę rotacyjną.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net