Argentyna „przygarnie” amerykańskie bazy wojskowe

Opublikowano: 25.07.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 465

Prezydent Argentyny Mauricio Macri zgodził się na wybudowanie w kraju kilku baz wojskowych Stanów Zjednoczonych – poinformował w sobotę meksykański portal “Aristegui Noticias”, powołując się na własne źródła.

Według portalu chodzi o co najmniej trzy bazy wojskowe, które zostaną zlokalizowane w prowincjach Neuquén (złoża gazu łupkowego Vaca Muerta), Misiones i na archipelagu Ziemia Ognista (można stąd kontrolować Antarktydę). Budowę baz ma finansować Południowe Dowództwo Armii USA. Jednym w głównych zwolenników powstania baz jest argentyńska minister bezpieczeństwa Patricia Bullrich.

Bullrich zatwierdziła przyjazd do kraju amerykańskich instruktorów, którzy zajmą się szkoleniem argentyńskiej policji przed zaplanowanym na listopad szczytem G20. Jest to niezgodne z ustawodawstwem kraju, bo taka decyzja wymaga zgody Kongresu, która nie została wydana.

„Dzisiaj ponad 300 tysięcy Amerykanów stacjonuje w wysuniętych punktach bazowania w 177 państwach” — oświadczył w poniedziałek na spotkaniu z generałami w Kansas City przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generał Joseph Dunford. Jego słowa cytuje służba prasowa Pentagonu. Generał podkreślił, że amerykańscy wojskowi biorą udział między innymi w walce z ugrupowaniem terrorystycznym „Państwo Islamskie” w Iraku i Syrii, a także stacjonują w Republice Korei i Polsce.

“Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że dzisiaj amerykańskie siły zbrojne mogą wywiązywać się ze swoich zobowiązań przed sojusznikami na całym świecie. I mogę z przekonaniem powiedzieć, że Siły Zbrojne USA mają przewagę nad każdym potencjalnym przeciwnikiem” — zauważył Dunford.

Teraz w samej tylko Europie można naliczyć 60 tysięcy amerykańskich wojskowych wszystkich rodzajów wojsk. Amerykanie stacjonują w 13 garnizonach w pięciu europejskich krajach: Holandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech i we Włoszech. Amerykańskie siły powietrzne wykorzystują przy tym siedem baz w sześciu krajach: na Cyprze, w Grecji, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Belgii. Jednostki w składzie 6. Floty Marynarki Wojennej USA stacjonujące na Morzu Śródziemnym pełnią służbę rotacyjną.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 25.07.2018 16:40

    Argentyna? Taaki ważny sojusznik USA a my to co? Na przedsionku Europy, przez siatkę z ruskimi i tylko świecidełkami nas nas zbywają. Czy ktoś jeszcze ma jakieś wątpliwości co do tego sojuszu egzotycznego?

  2. kuralol 25.07.2018 19:04

    Izrael wykupił ziemi w Argentynie tyle co 4 powierzchnie obecnego Izraela. Do tego 8 tyś wojskowych lata tam co roku na 6 miesięcy obowiązkowego szkolenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.