Aresztowany ukraiński marynarz potwierdza prowokację

Opublikowano: 30.11.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2550

Rosyjska FSB opublikowała video z przesłuchania Władimira Lesowoja, trzeciego kapitana ukraińskiej marynarki, który potwierdził, że świadomie ignorował wezwania do zatrzymania się przez rosyjską straż graniczną. Lesowoj powiedział też, że celem wypadu było zainscenizowanie prowokacji.

Inni przesłuchiwani ukraińscy marynarze, zwłaszcza por. Aleksiej Drach, potwierdził, że on i jego koledzy zostali ostrzeżeni iż naruszali granicę morską Federacji Rosyjskiej.

Wasilij Gritsak, szef Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa SBU, potwierdził, że oficerowie ukraińskiego kontrwywiadu byli na pokładzie ukraińskich statków zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kercz 25 listopada. „Oficerowie ukraińskich służb specjalnych zapewniali wsparcie kontrwywiadowcze grupie ukraińskich marynarzy zgodnie z art. 12 prawa „O ukraińskich służbach bezpieczeństwa” – powiedział Gritsak.

25 listopada trzy ukraińskie statki przekroczyły rosyjską granicę i weszły na chwilowo zamknięty obszar wodny. Otoczone przez rosyjskie łodzie i statki, ukraińskie statki płynęły dalej i ignorowały żądania rosyjskiej straży granicznej wzywającej je do zatrzymania. Najpierw rosyjskie statki wykonały strzały ostrzegawcze na ukraińskie statki, a później otworzyły ogień z zamiarem zniszczenia ich. Trzech ukraińskich marynarzy zostało rannych, otrzymali pomoc medyczną i nie ma żadnych zagrożeń dla ich życia. Ukraińskie statki zatrzymano 50 km od miejsca gdzie zwykle pływają po cieśninie.

Rosja wszczęła proces karny w związku z tym incydentem, który Ukraina nazwała aktem agresji wojskowej. Prezydent Petro Poroshenko wprowadził stan wyjątkowy na miesiąc, stawiając ukraińskie wojsko w pogotowiu.

Rosja zaproponowała pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ dla omówienia kryzysu, ale zablokowała je większość głosów.

Tłumaczenie: Ola Gordon
Źródło oryginalne: PravdaReport.com
Źródła polskie: Chomikuj.pl, Wolna-Polska.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. samadhi1978 30.11.2018 19:51

  Pytanie czy przesluchanie bylo w tradycyjnym stylku KGB. Ciekawe tez czy redaktorzy TVP czytali tego posta…

 2. ZIWK 30.11.2018 21:31

  @samadhi
  Pytanie retoryczne… Albo złożyli mu propozycję nie do odrzucenia – zdrada lub wczasy na Kołymie z papierami gwałciciela dzieci…

  Do autora:
  To nie były statki – tylko OKRĘTY – 2 patrolowce i holownik morski – wszystkie są częścią ukraińskiej marynarki wojennej.
  Wody wokół Półwyspu Krymskiego są wg. prawa wodami Ukrainy – poza Rosją i kilkoma państwami (Korea Północna, Kuba, Syria itp.) nie uznały faktu zaboru Krymu przez Rosję. Więc to rosyjskie okręty są tam agresorami.

  Akwen “chwilowo został zamknięty” tuż przed ukraińskimi okrętami, bo na mieliznę wszedł nieistniejący i niewidzialny tankowiec…

 3. agama 01.12.2018 00:07

  Jak się pchają do wojny, to niech sami w niej walczą… Polska powinna być na tyle mądra historycznie, żeby unikać wikłania się w cudze wojny i rozgrywki, a to jest ewidenta rozgrywka zachodu z Rosją i zrobienia rzezi na terenie Polski. Chyba jasne, dlaczego ta nagła propaganda “przyjaźni” polsko-ukraińskiej?

 4. rumcajs 01.12.2018 11:03

  ziwk…, ja akurat widziałm, nawet na innych niż rosyjskie, materiałach filmowych ten tankowiec. .inns kwestia, to czy osiadł tam sam, czy ktoś mu pomógł…
  Co zaś przesłuchań, to dziś nieruscy sa “mistrzami” a cia, patrz obóz na kubie, i kirfyś u nas, zs co polska zapłaciła odszkodowanie torturowanym…
  Ruscy teraz robią to samo co jankesi od latna całym świecie.
  krym był “scalony” z ukrainą na podobnych prawach, jak szkocja w WB. Zatem referendum jest podstawą do samookreślenia.
  ukraina chcąc być przyd…em usa przegrała krym, i przegra jeszcze donbas

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.