Aresztowany po ujawnieniu w sieci sprawy korupcji

Opublikowano: 01.11.2013 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 654

Dziennikarz Liu Hu został oficjalnie aresztowany za oskarżenie urzędników o korupcję siedem tygodni po zatrzymaniu 24 sierpnia 2013.

29 lipca Liu, z New Express z siedzibą w Guangzhou, domagał się śledztwa w sprawie Ma Zhengqi, zastępcy dyrektora State Administration for Industry and Commerce. Artykuły Liu omawiały szczegółowo sprawę czterech wysoko postawionych urzędników zamieszanych w korupcję.

Od tego czasu przebywa on w areszcie w związku z podejrzeniem o „fabrykowanie i rozgłaszanie plotek”, a jego konto na Sina Weibo zostało w tym czasie usunięte.

Aresztowanie Liu Hu jest ostatnim atakiem na głosy krytyki w chińskich mediach społecznościowych. Niektórzy ważni liberałowie z Weibo zostali ostrzeżeni bądź zatrzymani przez policję w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. We wrześniu 2013 roku, znany z Internetu celebryta, Charles Xue został zatrzymany przez policję w Pekinie jako podejrzany o namawianie do prostytucji.

Wielu dziennikarzy i prawników wierzy w niewinność Liu. Niektórzy, dla których aresztowanie Liu było szokiem, porównują jego sprawę z innym dziennikarzem, Luo Changping, który w podobny sposób oskarżył w 2012 roku Liu Tienen, zastępcę dyrektora National Development and Reform Commission (Krajowej Komisji ds. Rozwoju i Reform). W rezultacie urzędnik opisany w artykule został zwolniony.

Pomimo publicznego oburzenia, zastraszający efekt sytuacji powstrzymał odmienne reakcje w sieci. Kilka głosów wsparcia dla Liu doczekało się propartyjnego wykładu, który przypuszczalnie został umieszczony przez komentatorów, znanych jako partia 50 Cent, zatrudnionych przez chiński rząd.

Autor: Abby
Tłumaczenie: Magdalena Zajac
Źródło: Global Voices


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.