Aresztowania studentów o lewicowych poglądach

Opublikowano: 23.05.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 372

W Turcji w ciągu ostatniego roku władze, pod różnymi pretekstami, wtrąciły do więzień około 600 studentów i usunęły z uniwersytetów 4700 – podaje raport ogłoszony przez główną siłę opozycyjną Turcji.

Prof. Sencer Ayata zaprezentował raport w Ankarze, w którym oskarżył władze uniwersyteckie, podporządkowane rządowi umiarkowanej islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), o usuwanie studentów za najmniejsze nawet przewinienia, aby wychować młodzież akademicką na “apolitycznych purytanów”.

– Komisje dyscyplinarne pracują jak nigdy dotąd. Celem AKP jest wychowanie jednowymiarowych jednostek, ludzi, którzy będą pracowali, nie zadając żadnych pytań. Ta strategia jest główną przyczyną więzienia tylu studentów – oświadczył prof. Ayata.

– Stosowanie wobec studentów brutalnej przemocy policyjnej, to już w Turcji zwykła praktyka. Na podstawie norm dyscyplinarnych wprowadzonych przez Instytut Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2010-2011 usunięto z wyższych uczelni tureckich 4 700 studentów – mówi raport.

Agencja EFE podaje przykład studenta nauk społecznych na Uniwersytecie Technicznym Środkowego Wschodu. Husejn Erdemir został aresztowany, gdy zamierzał wyjechać na dalsze studia do Niemiec. Był przetrzymywany w więzieniu 17 miesięcy, a podstawą do jego aresztowania był zredagowany przed 13 laty dokument nieznanego autorstwa, który znaleziono w jego mieszkaniu podczas przeszukania.

– Byłem w trzech różnych więzieniach oskarżony o przynależność do zakazanej organizacji lewicowej. Zostałem skazany, mimo że prokuratura wystąpiła o uniewinnienie. Ostatnio zwolniono mnie, ale czekam na werdykt Sądu Najwyższego w mojej sprawie – powiedział Erdemir.

Z cytowanego przez EFE raportu wynika, że rektorzy uniwersytetów relegują studentów, nie czekając na wyniki rozpraw sądowych.

Opracowanie: Araste
Źródło: CIA

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 23.05.2012 18:57

    No proszę, 600 osób aresztują – ok. Natomiast jak w Rosji zatrzymają 15 osób to już wielkie represje ogłaszają media głównego nurtu. Nie to bym był rusofilem, bo też nie do końca uważam za słuszne wprowadzanie w Rosji nowego prawa dotyczącego zgromadzeń… tak jak by sami dali się sprowokować.

  2. Tito 24.05.2012 20:11

    Poszkodowana lewica. A jakby aresztowali prawicowców, ze środowiska antyrządowego, to byłoby ok? Jakby nie można było odstawić frakcyjnych zatargów na bok – po prostu aresztują ludzi za nic, nieważne, czy z lewa, czy z prawa…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.