Aresztowania przeciwników monarchii przed koronacją Karola

Opublikowano: 07.05.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2566

Przed rozpoczęciem koronacja króla Karola w Wielkiej Brytanii doszło do incydentów. Aresztowano grupę protestujących sprzeciwiających się monarchii, a także „wybuczano” księcia Andrzeja.

Gdy książę Yorku, Andrzej, został przewieziony na koronację swojego brata samochodem państwowym, został wybuczany przez część tłumu zgromadzonego przed Pałacem Buckingham. Niektórzy wygwizdali Andrzeja, gdy przechodził obok.

Tuż przed koronacją, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, aresztowano również grupę protestujących sprzeciwiających się monarchii. Jak podaje „The Guardian” – Graham Smith zbierał napoje i plakaty dla demonstrantów na Trafalgar Square, kiedy został zatrzymany przez policję. Smitha zatrzymano po przyniesieniu megafonu na demonstrację.

Policja napisała na „Twitterze” na początku tego tygodnia, że ​​będzie miała „niską tolerancję” dla tych, którzy chcą zepsuć dzień koronacyjny.

Do aresztowania doszło około godziny 7:30 rano, gdy setki antymonarchistycznych demonstrantów zgromadziły się na Trafalgar Square z dużymi flagami i ubrani w żółte T-shirty, chcąc przyciągnąć uwagę światowych mediów i króla w dniu jego koronacji.

Rozmieszczeni obok najstarszego londyńskiego pomnika Karola I, który prawie 400 lat temu stracił głowę na rzecz republikanów, przygotowywali się do protestu w momencie, gdy będzie ich mijała procesja koronacyjna Karola III. Demonstranci przyznali, że mają „znaczną przewagę liczebną”. Przewiduje się, że do południa pod kolumną Nelsona może zgromadzić się aż 2000 protestujących, w tym przedstawiciele szwedzkich, holenderskich i norweskich ruchów republikańskich.

39-letnia Maria Gomez z Boreham Wood w hrabstwie Hertfordshire powiedziała, że ​​protest zorganizowany przez antymonarchistyczną grupę Republic będzie pokojowy i ma nadzieję, że uda się uniknąć starć z tymi, którzy przybyli, aby świętować. „Niektórzy krzyczeli wcześniej »spal żółte flagi«, ale już wcześniej byliśmy zastraszani – w 2012 roku rzucano w nas jajkami. Ludzie mogą się bardzo złościć na republikanów” – powiedziała.

Harry Stratton, dyrektor w Republic, który przybył na miejsce, gdy Smith i inni zostali zatrzymani, powiedział: „Zbierali plakaty i przynosili je, kiedy zatrzymała ich policja. Chłopaki zapytały dlaczego i usłyszeli: »Powiem ci to po przeszukaniu pojazdu«. Zapytaliśmy, na jakiej podstawie zostali aresztowani, ale nie powiedzieli. To zaskoczenie, ponieważ mieliśmy kilka spotkań z policją”.

Scotland Yard powiedział później, że dokonano „kilku” aresztowań za naruszenie pokoju i spisek mający na celu spowodowanie zamieszek publicznych, dodając, że znaleziono urządzenia używane przez protestujących do „przyczepiania” się asfaltu. Zarzut został odrzucony przez Republikę.

Z kolei książę Andrzej został wygwizdany, gdy przejeżdżał obok tłumów na koronację swojego brata. Książę Yorku spotkał się z gniewem ze strony niektórych zgromadzonych, którzy wyrażali swoją niechęć do niego z trybun przed Pałacem Buckingham. Zhańbiony młodszy brat króla Karola nie ma przydzielonej żadnej roli w czasie koronacji (podobnie jak książę Harry) – chociaż będzie obecny na nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim.

Pałac Buckingham wcześniej poinformował, że Andrew i jego siostrzeniec, książę Sussex, nie będą odgrywać żadnej formalnej roli na tym wydarzeniu, ponieważ nie są już członkami rodziny królewskiej na służbie. Andrew odsunął się od życia publicznego po kontrowersyjnym wywiadzie dla „Newsnight” w listopadzie 2019 roku i wrzawie, jaka wybuchła w związku jego przyjaźnią z finansistą i pedofilem Jeffreyem Epsteinem.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 07.05.2023 21:04

    Ciekawe że ci wszyscy uczestnicy wszelkich rozbijackich ruchów “anty” wyglądają podobnie. Pewnie uczynili sobie z tego stałe źródło utrzymania i latają od protestu do protestu nie ważne kto i za co płaci. Bo większość z nich się nie nadaje do niczego więc żaden pracodawca ich nie zatrudni. No a brzuch trza napełnić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.