Aresztowania naukowców w ramach czystek Erdogana

Opublikowano: 19.11.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 540

W Stambule wystawiono nakazy aresztowania 103 nauczycieli akademickich z miejscowej politechniki. Zarzuca się im współpracę z muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem oskarżanym przez władze tureckie o zorganizowanie lipcowego puczu.

Represje prezydenta Erdogana koncentrują się obecnie wokół politechniki Yildiz w Stambule. 73 wykładowców zostało tam zatrzymanych podczas zorganizowanej akcji policji.

Od udaremnionej przez turecki rząd w lipcu próbie wojskowego zamachu stanu tamtejsze władze przeprowadzają bezprecedensowe czystki wśród osób będących w opozycji do autokratycznego, “umiarkowanego islamisty” Erdogana. Zatrzymywani są urzędnicy, nauczyciele, sędziowie i prokuratorzy – tysiące niepowiązanych ze sobą ludzi, którzy według rządu mają popierać mieszkającego w USA Gulena. Dawnego, bliskiego współpracownika, a teraz wroga numer jeden prezydenta Erdogana. Gulen oskarżenia o zamach stanu odrzuca, twierdząc, że to pretekst do likwidowania tureckiej opozycji.

W czwartek turecki minister obrony Fikri Isik ogłosił, że od lipca z armii usunięto ponad 20 tys. osób. Zamknięto też ponad 160 redakcji uznawanych za krytyczne wobec władz w Ankarze, w tym gazety, magazyny i stacje telewizyjne.

19 października został przedłużony o 90 dni, wprowadzony po puczu stan wyjątkowy. Ankara uzasadniła to walką jaką państwo prowadzi przeciwko “organizacjom terrorystycznym”.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.