Areszt za żarty ze szkół muzułmańskich

Opublikowano: 04.09.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1238

Popularna turecka piosenkarka muzyki pop, Gulsen, została aresztowana kilka miesięcy po tym, jak zażartowała z religijnych szkół. Rząd w Ankarze znalazł się pod ostrzałem światowej opinii publicznej.

Przeciwnicy, a nawet niektórzy zwolennicy tureckiego rządu potępili aresztowanie Gulsen za żart o szkołach religijnych. Piosenkarka została w czwartek osadzona w areszcie, gdzie oczekuje na proces. Oskarżono ją o podżeganie do nienawiści po tym, jak żart, który wygłosiła na scenie w kwietniu, został wyemitowany przez konserwatywne prorządowe media.

Aresztowanie wywołało falę poparcia dla piosenkarki; wielu twierdziło, że jest celem ataku za swoje liberalne poglądy i wsparcie dla społeczności LGBT.

Inna gwiazda tureckiego popu, Tarkan, również wyraził poparcie dla zatrzymanej artystki. „Nasz system prawny – który przymyka oko na korupcję, złodziei, tych, którzy łamią prawo i masakrują przyrodę, tych, którzy zabijają zwierzęta i tych, którzy wykorzystują religię do polaryzacji społeczeństwa poprzez swoje bigoteryjne idee – bez wahania aresztował Gulsen” – napisał artysta.

46-letnia piosenkarka podczas koncertu w Stambule, żartowała na temat kolegi z zespołu. Powiedział, że jego „perwersje” wynikają z tergo, że uczęszczał do szkoły religijnej. „Uczył się wcześniej w Imam Hatip [szkole muzułmańskiej]. Stąd pochodzi jego perwersja” – nagranie, w którym pada to zdanie zostało wyemitowane w telewizji i zdobyło dużą popularność w mediach społecznościowych.

Piosenkarka od dłuższego czasu stała się przedmiotem krytyki konserwatywnych mediów. Zarzucano jej, że zachowuje się zbyt prowokacyjnie: nosi wyzywające stroje, pozuje z flagą LGBT.

Jej wystąpienie, w którym żartuje ze szkół religijnych, wzburzyło kilku ministrów z rządzącej konserwatywnej partii AKP, która ma islamskie korzenie. Wielu członków tej partii, w tym prezydent Erdogan, uczyło się w szkołach Imam Hatip. „Podburzanie jednej części społeczeństwa wobec innej przy użyciu nienawistnego i dyskryminującego języka pod pozorem bycia artystą jest największym brakiem szacunku dla sztuki” – napisał minister sprawiedliwości Bekir Bozdag.

Krytycy rządu twierdzą, że aresztowanie jest cynicznym zabiegiem, mającym na celu zwiększenie poparcia wśród konserwatywnej, religijnej części elektoratu w obliczu zbliżających się za dziesięć miesięcy wyborów.

Lider głównej partii opozycyjnej, CHP, Kemal Kilicdaroglu, wezwał do uwolnienia Gulsen. Nawet niektórzy prorządowi publicyści skrytykowali to posunięcie; jeden z nich, Mehmet Barlas, napisał: „Czy mamy zamiar uwięzić w oczekiwaniu na proces każdego, kto mówi bzdury? Niech społeczeństwo wymierzy jej karę”.

W ostatnim czasie do więzień trafili także inni przeciwnicy Erdogana – filantrop Osman Kavala oraz prokurdyjski opozycjonista Selahattin Demirtas.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl

3

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.