Arestowycz powiedział za dużo?

Opublikowano: 18.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3392

Ołeksij Arestowycz złożył we wtorek rezygnację ze stanowiska doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wcześniej poinformował, że pocisk, który uderzył w blok mieszkalny w mieście Dniepr, zabijając kilkadziesiąt osób, został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną. Jego słowom zaprzeczyły siły powietrzne Ukrainy, argumentując, że kraj nie jest w stanie zestrzeliwać pocisków typu Kh-22.

Arestowycz przeprosił „ofiary i ich bliskich, mieszkańców Dniepru i każdego, kto został urażony przez błędnie podany przeze mnie powód, dla którego rosyjski pocisk uderzył w blok mieszkalny”. Arestowyczowi zarzucono zdradę Ukrainy.

Tymczasem Ministerstwo Obrony Rosji szczegółowo przedstawiło we wtorek swoje plany rozbudowy rosyjskich sił zbrojnych w ciągu najbliższych kilku lat, dążąc do osiągnięcia poziomu 1,5 miliona żołnierzy do 2026 roku. Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS ogłoszona w grudniu rozbudowa sił zbrojnych nastąpi w ciągu kilku lat — od 2023 do 2026 roku. Rosja w sierpniu zarządziła zwiększenie liczby żołnierzy ze 137 000 do 1,15 miliona. Plany te wynikają po części z licznych niepowodzeń na polu bitwy na Ukrainie. Pod koniec ubiegłego roku Kreml zmobilizował setki tysięcy rezerwistów, aby odwrócić losy wojny na swoją korzyść.

Minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział utworzenie dwóch nowych okręgów wojskowych w Moskwie i Sankt Petersburgu, a w Republice Karelii wzdłuż granicy Rosji z Finlandią powstanie korpus wojskowy. Skupienie się na Karelii pojawia się po tym, jak Finlandia i Szwecja ogłosiły zamiar wstąpienia do NATO. Rosja ma również na celu zwiększenie „zdolności bojowych Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Strategicznych Sił Rakietowych” – poinformowała TASS. „Tylko poprzez wzmocnienie kluczowych elementów strukturalnych Sił Zbrojnych możliwe jest zagwarantowanie bezpieczeństwa militarnego państwa oraz ochrona nowych podmiotów i obiektów krytycznych Federacji Rosyjskiej” – powiedział Szojgu.

Kreml uzasadnił reformy tym, co nazwał „wojną zastępczą” Zachodu przeciwko Rosji, odnosząc się do ogromnego wsparcia finansowego i militarnego, jakiego państwa zachodnie udzieliły Ukrainie w ciągu prawie 11 miesięcy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow szczególnie zwrócił uwagę na „pośrednie zaangażowanie Zachodu w działania wojskowe i elementy wojny gospodarczej, wojny finansowej, wojny prawnej, kroki wykraczające poza dziedzinę prawa i tak dalej”. Według TASS od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Rosja była zmuszona skoncentrować swoje siły lądowe głównie na bitwach na wschodzie, po początkowych atakach na stolicę Kijów.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

25

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. bboyprezes 18.01.2023 09:26

  Czyli na Ukrainie za taką wypowiedź już zdrada a w Polsce za chlapnięcie o rozbrojeniu wojska to można się pośmiać i wszystko gra?

 2. Stanlley 18.01.2023 09:28

  Jakiś czas temu opowiedziałem teorię że pozostałości ukraińskiego państwa mają być w całości przejęte – ale nie można tego zrobić ot tak sobie – najpierw trzeba utopić Ukraińców w morzu hańby – wiec od niedawna aczęły wychodzić na jaw ich zbrodnie. A to mordowanie jeńców, a to pojawiły się zeznania mieszkańców jak to ich ukraińska armia traktuje jako żywe tarcze, a to 2 rakiety zabiły Polaków i na dodatek kłamstwo na cały świat, teraz toksyczne trujące jedzenia – zboże i kukurydza. Nie należy zapominać o różnych potańcówkach w miejscach tutystycznych i afiszowanie się z nazizmem – patrz głośny incydent w austriackim, alpejskim Kurzwelle…

 3. Stary Kulas 19.01.2023 14:25

  @bboyprezes
  Może nie zauważyłeś ale na Ukrainie oskarżono o zdradę doradcę prezydenta, a nie Zelenskego. W Polsce to Prezydent (a nie doradca) chlapnął o rozbrojeniu armii.
  Podsumowując. Co wolno wojewodzie to nie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.