Arcybiskup został… sołtysem

Opublikowano: 27.06.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1908

Podlaska wieś Piaski ma nowego sołtysa. Mieszkańcy na zebraniu zdecydowali jednogłośnie, że zostanie nim jedyny kandydat na to stanowisko, czyli arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Na stronie Urzędu Gminy Jaświły pojawiła się informacja, że 16 czerwca 2021 roku odbyły się wybory uzupełniające sołtysów miejscowości Mociesze i sołectwa Piaski (część miejscowości Bobrówka). Wybory były następstwem śmierci wieloletniego sołtysa wsi Mociesze Edwarda Skiścima oraz rezygnacji Edwarda Klisz sołtysa Piasek.

Zastępca wójta gminy Marek Jarosz poinformował w rozmowie z Tvn24, że do głosowania było uprawnionych 36 osób, ale na zebraniu pojawiło się tylko dziewięć. Obecni jednogłośnie wybrali na sołtysa jedynego kandydata na to stanowisko – abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Nowy sołtys wybrany został jednogłośnie przez dziewięć osób, które przyszły na wybory. Mamy więc pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów i pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów – poinformował Jarosz i dodał, że duchowny może pojawić się na najbliższej sesji Rady Gminy, która odbędzie się 29 czerwca.

29 marca Stolica Apostolska poinformowała o ukaraniu abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia w sprawie zaniedbań wobec nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych. Komunikaty w tej sprawie pojawił się na stronie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

Duchowny został zobowiązany do zamieszkania poza swoją diecezją, otrzymał zakaz brania udziału w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie swojej diecezji oraz nakaz wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa tytułem działalności prewencyjnej i pomocy ofiarom nadużyć. Zaznaczono, że Stolica Apostolska zajęła się sprawą w następstwie formalnych zgłoszeń.

Abp Sławoj Leszek Głódź wykonał wyrok Watykanu i powrócił do rodzinnej Bobrówki (podlaska gmina Jaświły), wpłacił też pieniądze na rzecz Fundacji św. Józefa, zajmującej się „ochroną dzieci i młodzieży we wspólnocie Kościoła katolickiego oraz budowaniem efektywnych struktur pomocy wspierających uzdrowienie osób zranionych i zapobieganie kolejnym przestępstwom wykorzystania seksualnego”.

„Informuję, że w sprawie arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia decyzja Stolicy Apostolskiej, upubliczniona dnia 29 marca br., dotycząca wpłaty na rzecz Fundacji św. Józefa, została zrealizowana. Fundacja przeznaczy otrzymane środki na cele wskazane w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. Zgodnie z obowiązującym prawem, fundacja nie może ujawnić kwoty darowizny” – poinformował w rozmowie z portalem Stacja7.pl ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i pełnomocnik Fundacji św. Józefa.

Na podstawie: TVN24.pl
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 3steta 27.06.2021 17:12

    Pierwsze słowa w artykule : „Polska wieś.” Cała Polska ,a zwłaszcza polska wieś jest pod mocnym wpływem kościoła katolickiego. To wszystko wyjaśnia. Fanatyzm religijny czy to w krajach arabskich, w USA w sektach, czy to w Europie- nigdy nie prowadzi do wyzwolenia jednostki. Zawsze dochodzą kolejne psychiczne i obyczajowe kajdany plus dodatkowo jeszcze jest rozpasanie “przywódców duchowych”,którzy nie stronią od nadużyć w stosunku do dzieci,mają kochanki i nie płacą podatków, a prawie wszystkie uzbierane pieniądze w Polsce są odprowadzane z Polski i płyną strumieniem do Watykanu,który sam nie chce wykazywać wielkości swoich dochodów i ma swój własny bank watykański. Mafia pełną gębą.

  2. Irfy 27.06.2021 17:59

    W tym wypadku nie rozumiem, o co ten szum. Jeżeli gość zapragnął zostać sołtysem w swojej pipidówie a mieszkańcy go na tego sołtysa wybrali, to o co chodzi? Oczywiście wszelkie “wyborczoidy” z miejsca zawyły jak stado głodnych wilków, zarzucając Głódziowi że działa “wbrew prawu kanonicznemu”. Tyle że to chyba problem Kościoła a nie państwa? Ja rozumiem, że w Polsce rozdział Kościoła od państwa jest fikcyjny, ale prawo kanoniczne z prawem państwowym zrównane jeszcze chyba nie zostało.

    To wolny człowiek. Jak chce być sołtysem, niech nim sobie jest. Jedyną poważniejszą rzeczą, jaką taki urzędnik się zajmuje, to ściąganie podatku leśnego i rolnego. Ale to jest ściąganie, on sobie tych pieniędzy nie może ot tak, zdefraudować. To znaczy dobra, pewnie może, tyle że mu grozi prokurator, jeżeli się akurat zmieni władza. Poza tym żadnych szerszych kompetencji taki sołtys nie ma. Jak dla mnie koleś może nawet otworzyć sobie bar ze striptizem i sam w nim tańczyć na rurze. Albo zorganizować centrum sztuk walki pastorałem, jakiś podlaski Shaolin. Dopóki te działania wpływają wyłącznie na jego otoczenie, które samo im przyklasnęło, niech robi, co chce…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.