Archiwum Narodowe USA siedliskiem „rasizmu strukturalnego”

Opublikowano: 28.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 703

Specjalna grupa zadaniowa do spraw rasizmu w Archiwum Narodowym Stanów Zjednoczonych dopatrzyła się „rasizmu strukturalnego” w funkcjonowaniu instytucji. Zarzuca się jej, że w swoich materiałach zbyt pozytywnie przedstawia ona „ojców założycieli” oraz innych wpływowych ludzi mających swoje stałe miejsce w amerykańskiej historii.

Raport sporządzony przez specjalny zespół został przygotowany w kwietniu i wówczas trafił na biurko głównego archiwisty Narodowej Administracji Archiwów i Aktów (NARA), ale dopiero teraz jego treść została przekazana mediom. W dokumencie przedstawiono szereg przykładów „rasizmu strukturalnego”, mającego mieć wpływ na sposób w jaki pracownicy archiwum wykonują swoje zadania.

Autorom raportu najbardziej przeszkadza język zawarty w dokumentach historycznych. Używane w nich pojęcia mają mieć charakter „rasistowski”, choć znajdują się one obok terminów pokroju „niepełnosprawności”, „osób starszych” czy „nielegalnych imigrantów”.

Ponadto w archiwach zbyt pozytywnie mają być przedstawieni „ojcowie założyciele” USA wraz z bogatymi białymi mężczyznami. To właśnie oni są promowani jako założyciele narodu amerykańskiego, co ma prowadzić do marginalizacji roli mniejszości etnicznych i rasowych.

Tym samym grupa zadaniowa radzi Archiwum Narodowemu, aby w swojej siedzibie przeprowadziło pokaz tańca lub sztuki performance, który zachęciły do dialogu na temat sposobu przedstawienia historii powstania Ameryki. Poza tym w archiwach powinny zostać wprowadzone specjalne ostrzeżenia przed treściami „mogącymi powodować poważne problemy fizjologiczne i psychologiczne”.

Zmiany, zdaniem autorów raportu, powinny objąć także stronę internetową przedstawiającą najważniejsze dokumenty pokroju Konstytucji i Deklaracji Niepodległości. Miałaby ona w mniejszym stopniu czcić wpływowe historyczne postacie, take jak były prezydent Thomas Jefferson.

Na podstawie: FoxNews.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
KubaD.
Użytkownik
KubaD.

Poważne problemy fizjologiczne i psychologiczne to ma autor raportu.