Archeologiczna sensacja Karelii

Opublikowano: 09.09.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 529

Ekspedycja archeologów pracująca na północy Republiki Karelii w Rosji odkopała pozostałości siedlisk ludzkich, których wiek wynosi około pięciu tysięcy lat, w tym czasie powstawały starożytne cywilizacje Egiptu i Sumeru – powiedziała dziennikarzom kierowniczka ekspedycji, pracownik naukowy Karelskiego Centrum Rosyjskiej Akademii Nauk Nadieżda Łobanowa.

To budowle mieszkalne z okresu prehistorycznego, w których ludzie spędzali surową w tych krajach zimę, zapewne byli to łowcy zwierząt morskich. Znaleziono około 40 obiektów.

Według jej słów ekspedycję, na którą grant wydzieliło Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne, można śmiało uznać za wyjątkowo udaną: znalezisko, które zwieńczyło letni sezon wykopalisk, to bez wątpienia sensacja.

Badacze dokonali odkrycia na południe od rzeczki Kereć, gdzie znajduje się wieś o tej samej nazwie, na karelskim brzegu Morza Białego. W tej osadzie domy stoją rzędami, do 12 w szeregu. „Do tej pory niczego podobnego nie znaliśmy” – powiedziała Nadieżda Łobanowa. “Jakieś analogie oczywiście są, ale wcześniej znajdowaliśmy tylko do czterech domów w jednym szeregu, nie więcej.” Kierowniczka ekspedycji podkreśliła, że w Karelii skupisko tak starych obiektów mieszkalnych znaleziono po raz pierwszy, wcześniej takie ważne dla historyków znaleziska były dokonane wyłącznie w Finlandii i Norwegii. W 2015 roku badania w Karelii będą kontynuowane.

Miasto, w którym żyli współcześni egipskich faraonów, nie jest jedynym odkryciem tej ekspedycji. Drugie znalezisko oczekiwało archeologów w odległości kilometra od starożytnego siedliska. Naukowcy zwrócili uwagę na to, że pokryte mchem kamienie w pobliżu brzegu morskiego tworzą pewną okrągłą figurę. W rezultacie został odkryty kamienny labirynt o średnicy 11 metrów, znajdujący się trzy metry nad poziomem morza. Zdaniem badaczy dany zabytek nie ma nic wspólnego z odkrytym siedliskiem: czas jego powstania to przełom XVII i XVIII wieku. Wiadomo, że wówczas już istniał przemysł rybny, co nasuwa myśl o przemysłowym znaczeniu znaleziska.

„Kto i po co stworzył labirynt? Z pewnością nie Saamowie, dla ich kultury tego typu obiekty nie są charakterystyczne” — skomentowała Nadieżda Łobanowa. Łącznie na świecie istnieje około 400 starych kamiennych labiryntów różnej konfiguracji, spośród nich 300 w Szwecji, 140 w Finlandii i 40 w Rosji, głównie na wyspach Morza Białego. Odkryty w Karelii przez ekspedycję Łobanowej labirynt jest czwartym tego rodzaju w republice.

Na temat pochodzenia labiryntów, ich znaczenia oraz na temat budowniczych tych starych zagadkowych obiektów badacze snują wiele przypuszczeń, jednak tajemnice tych kamiennych kręgów do dziś są nieznane nauce.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. grzech 10.09.2014 08:11

    to są budowle zesłańców polskich a labirynt służył do ucieczek

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.