Liczba wyświetleń: 529
Ekspedycja archeologów pracująca na północy Republiki Karelii w Rosji odkopała pozostałości siedlisk ludzkich, których wiek wynosi około pięciu tysięcy lat, w tym czasie powstawały starożytne cywilizacje Egiptu i Sumeru – powiedziała dziennikarzom kierowniczka ekspedycji, pracownik naukowy Karelskiego Centrum Rosyjskiej Akademii Nauk Nadieżda Łobanowa.
To budowle mieszkalne z okresu prehistorycznego, w których ludzie spędzali surową w tych krajach zimę, zapewne byli to łowcy zwierząt morskich. Znaleziono około 40 obiektów.
Według jej słów ekspedycję, na którą grant wydzieliło Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne, można śmiało uznać za wyjątkowo udaną: znalezisko, które zwieńczyło letni sezon wykopalisk, to bez wątpienia sensacja.
Badacze dokonali odkrycia na południe od rzeczki Kereć, gdzie znajduje się wieś o tej samej nazwie, na karelskim brzegu Morza Białego. W tej osadzie domy stoją rzędami, do 12 w szeregu. „Do tej pory niczego podobnego nie znaliśmy” – powiedziała Nadieżda Łobanowa. “Jakieś analogie oczywiście są, ale wcześniej znajdowaliśmy tylko do czterech domów w jednym szeregu, nie więcej.” Kierowniczka ekspedycji podkreśliła, że w Karelii skupisko tak starych obiektów mieszkalnych znaleziono po raz pierwszy, wcześniej takie ważne dla historyków znaleziska były dokonane wyłącznie w Finlandii i Norwegii. W 2015 roku badania w Karelii będą kontynuowane.
Miasto, w którym żyli współcześni egipskich faraonów, nie jest jedynym odkryciem tej ekspedycji. Drugie znalezisko oczekiwało archeologów w odległości kilometra od starożytnego siedliska. Naukowcy zwrócili uwagę na to, że pokryte mchem kamienie w pobliżu brzegu morskiego tworzą pewną okrągłą figurę. W rezultacie został odkryty kamienny labirynt o średnicy 11 metrów, znajdujący się trzy metry nad poziomem morza. Zdaniem badaczy dany zabytek nie ma nic wspólnego z odkrytym siedliskiem: czas jego powstania to przełom XVII i XVIII wieku. Wiadomo, że wówczas już istniał przemysł rybny, co nasuwa myśl o przemysłowym znaczeniu znaleziska.
„Kto i po co stworzył labirynt? Z pewnością nie Saamowie, dla ich kultury tego typu obiekty nie są charakterystyczne” — skomentowała Nadieżda Łobanowa. Łącznie na świecie istnieje około 400 starych kamiennych labiryntów różnej konfiguracji, spośród nich 300 w Szwecji, 140 w Finlandii i 40 w Rosji, głównie na wyspach Morza Białego. Odkryty w Karelii przez ekspedycję Łobanowej labirynt jest czwartym tego rodzaju w republice.
Na temat pochodzenia labiryntów, ich znaczenia oraz na temat budowniczych tych starych zagadkowych obiektów badacze snują wiele przypuszczeń, jednak tajemnice tych kamiennych kręgów do dziś są nieznane nauce.
Źródło: Głos Rosji
to są budowle zesłańców polskich a labirynt służył do ucieczek