Archeolodzy zbadali grób Jezusa w Jerozolimie

Opublikowano: 07.12.2016 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 848

Grób Jezusa Chrystusa w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie jest tym samym grobowcem, który w IV wieku odnalazła Helena, matka cesarza Konstantyna I Wielkiego. Do takich wniosków doszli naukowcy po zbadaniu wnętrza świątyni, pisze „The Independent”.

Wcześniej „National Geographic” poinformował, że archeolodzy po raz pierwszy od 500 lat ściągnęli z grobowca Jezusa marmurową płytę, którą położono tam w 1555 roku. Pod nią znaleziono kamienie, a pod nimi kolejną płytę z krzyżem, który prawdopodobnie wyciosali krzyżowcy.

Naukowcy odkryli też, że samo sanktuarium zachowało się w nienaruszonym stanie. Chcieli wyjaśnić, dlaczego Helena, która prowadziła wykopaliska na Golgocie, zdecydowała, że właśnie tam został pochowany Jezus.

Zdaniem archeologa Fredrika Hieberta w ciągu wieków świątynia była wielokrotnie niszczona zarówno w wyniku klęsk żywiołowych (pożary, trzęsienia ziemi), jak i podczas najazdów.

“Nie wiedzieliśmy, czy rzeczywiście odbudowywano ją za każdym razem na tym samym miejscu. Ale wydaje się, że jest to wyraźny dowód na to, iż miejsce, do którego dziś zmierzają pielgrzymi, faktycznie jest tym samym grobowcem, który odnaleziono w IV wieku i któremu oddawali cześć krzyżowcy” – powiedział naukowiec, cytowany przez „The Independent”.

Georadar i skanery termograficzne umożliwiły zbadanie zawartości grobowca, ale przeanalizowanie tych danych zajmie kilka miesięcy. Archeolodzy mają nadzieję, że to umożliwi stworzenie wirtualnej rekonstrukcji świątyni.

Wcześniej informowano, że „Kuwukla” — kaplica nad Grobem Pańskim, będzie odrestaurowana po raz pierwszy od czasu wzniesienia w 1810 roku. Właśnie tu co roku pojawia się Święty Ogień. Sama świątynia została zbudowana w IV wieku i od tego czasu kilkukrotnie przebudowywana.

Zgodnie z Ewangelią, po tym, jak Jezus umarł na krzyżu na Golgocie, jego ciało włożono do jednej z wydrążonych w górze jaskiń, przeznaczonych do pochówku. Jak głosi “Nowy testament”, w nim, na trzeci dzień miało miejsce Zmartwychwstanie Chrystusa.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.