Archeolodzy zbadali grób Chrystusa

Archeolodzy prowadzący prace przy grobowcu Jezusa Chrystusa podali do wiadomości, że jego części były nieuszkodzone. Poinformowało o tym czasopismo „National Geographic”.

„Nie możemy stwierdzić tego ze stuprocentową pewnością, ale jest to wizualny dowód na to, że lokalizacja grobowca nie zmieniała się na przestrzeni czasu — to, nad czym naukowcy i historycy zastanawiali się przez dziesięciolecia” — oświadczył archeolog Fredrik Hiebert.

Wcześniej „National Geographic” poinformowało, że po raz pierwszy od 500 lat archeolodzy ściągnęli marmurową płytę z miejsca spoczynku Chrystusa, żeby dowiedzieć się, jak pierwotnie wyglądał grobowiec. Pod płytą, położoną na trumnie w 1555 roku, naukowcy odnaleźli dużą ilość kamienia. Badania archeologiczne pozwolą również wyjaśnić, dlaczego Helena, matka cesarza rzymskiego Konstantyna I Wielkiego uznała, że grobowiec to miejsce spoczynku Chrystusa.

Oprócz tego naukowcy znaleźli pod starszymi warstwami kamienne łoże pogrzebowe, które zachowało się w praktycznie nienaruszonym stanie. Łoże wykute z wapienia odkryto wewnątrz „Kuwukli” (kaplicy Grobu Pańskiego) pod warstwą ciętych kamieni i dwoma marmurowymi płytami. Najstarsza i najwyższa z nich została najprawdopodobniej założona w 1555 roku. Od jej rozbiórki w zeszłym tygodniu zaczęły się poszukiwania Grobu Pańskiego.

„Kiedy w nocy 26 października płyta została ściągnięta, grupa konserwacyjna z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach odnalazła przy wstępnych oględzinach tylko warstwę materiału wypełniającego. Badacze pracowali jeszcze 60 godzin bez przerwy i odkryli drugą marmurową płytę z wyciętym na niej krzyżem. W nocy 28 października, na kilka godzin przed czasem, kiedy grobowiec trzeba było ponownie zamknąć, oczom badaczy ukazało się oryginalne łoże pogrzebowe wykonane z wapienia, w nienaruszonym stanie” — tak opisuje czasopismo przebieg prac.

Po tym, jak archeolodzy zebrali obszerny materiał do dalszych badań, marmurowa płyta wróciła na swoje miejsce, przykrywając łoże pogrzebowe „być może na wieki a nawet tysiąclecia”, czytamy w publikacji.

Badacze grobu przyznają, że nie mogą udowodnić przy pomocy środków archeologicznych, że kamienne łoże rzeczywiście było miejscem spoczynku Jezusa z Nazaretu. „Jednak nie posiadamy żadnego innego obiektu, co do którego mielibyśmy tak uzasadnione podstawy, by uważać go za to miejsce i nie istnieją żadne przyczyny, żeby podważać jego autentyczność” — powiedział były główny archeolog Jerozolimy Dan Bahat.

Wicedyrektor Synodalnego Wydziału Misyjnego Patriarchatu Moskiewskiego, igumen Serapion (Mitko) powiedział wcześniej Ria Novosti, że prace archeologiczne w grobowcu Jezusa Chrystusa mogą pomóc naukowcom w odkryciu nowych historycznych szczegółów. Dodał również, że Rosyjski Kościół Prawosławny „ze zrozumieniem” odnosi się do inicjatywy archeologów.

Wcześniej informowano, że „Kuwukla” — kaplica nad Grobem Pańskim, będzie odrestaurowana po raz pierwszy od czasu wzniesienia w 1810 roku. Sama Bazylika Grobu Pańskiego (Zmartwychwstania Chrystusa) w Jerozolimie została zbudowana w IV wieku i na przestrzeni czasu była poddawana wielokrotnym przebudowom.

Zgodnie z Ewangelią, po tym, jak Chrystus umarł na krzyżu na Golgocie, jego ciało włożono do jednej z wydrążonych w górze jaskiń, przeznaczonych do pochówku. Jak głosi Pismo Święte, w niej, na trzeci dzień miało miejsce Zmartwychwstanie Chrystusa.

Wykopaliskami badawczymi na Golgocie kierowała w IV wieku Jelena Rawnoapostolnaja, która miała znaleźć krzyż, na którym był ukrzyżowany Chrystus i zbudowała w tym miejscu Bazylikę Grobu Pańskiego.

Źródło: pl.SputnikNews.com