Archeolodzy zbadali grób Chrystusa

Opublikowano: 08.11.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 824

Archeolodzy prowadzący prace przy grobowcu Jezusa Chrystusa podali do wiadomości, że jego części były nieuszkodzone. Poinformowało o tym czasopismo „National Geographic”.

“Nie możemy stwierdzić tego ze stuprocentową pewnością, ale jest to wizualny dowód na to, że lokalizacja grobowca nie zmieniała się na przestrzeni czasu — to, nad czym naukowcy i historycy zastanawiali się przez dziesięciolecia” — oświadczył archeolog Fredrik Hiebert.

Wcześniej „National Geographic” poinformowało, że po raz pierwszy od 500 lat archeolodzy ściągnęli marmurową płytę z miejsca spoczynku Chrystusa, żeby dowiedzieć się, jak pierwotnie wyglądał grobowiec. Pod płytą, położoną na trumnie w 1555 roku, naukowcy odnaleźli dużą ilość kamienia. Badania archeologiczne pozwolą również wyjaśnić, dlaczego Helena, matka cesarza rzymskiego Konstantyna I Wielkiego uznała, że grobowiec to miejsce spoczynku Chrystusa.

Oprócz tego naukowcy znaleźli pod starszymi warstwami kamienne łoże pogrzebowe, które zachowało się w praktycznie nienaruszonym stanie. Łoże wykute z wapienia odkryto wewnątrz „Kuwukli” (kaplicy Grobu Pańskiego) pod warstwą ciętych kamieni i dwoma marmurowymi płytami. Najstarsza i najwyższa z nich została najprawdopodobniej założona w 1555 roku. Od jej rozbiórki w zeszłym tygodniu zaczęły się poszukiwania Grobu Pańskiego.

„Kiedy w nocy 26 października płyta została ściągnięta, grupa konserwacyjna z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach odnalazła przy wstępnych oględzinach tylko warstwę materiału wypełniającego. Badacze pracowali jeszcze 60 godzin bez przerwy i odkryli drugą marmurową płytę z wyciętym na niej krzyżem. W nocy 28 października, na kilka godzin przed czasem, kiedy grobowiec trzeba było ponownie zamknąć, oczom badaczy ukazało się oryginalne łoże pogrzebowe wykonane z wapienia, w nienaruszonym stanie” — tak opisuje czasopismo przebieg prac.

Po tym, jak archeolodzy zebrali obszerny materiał do dalszych badań, marmurowa płyta wróciła na swoje miejsce, przykrywając łoże pogrzebowe „być może na wieki a nawet tysiąclecia”, czytamy w publikacji.

Badacze grobu przyznają, że nie mogą udowodnić przy pomocy środków archeologicznych, że kamienne łoże rzeczywiście było miejscem spoczynku Jezusa z Nazaretu. „Jednak nie posiadamy żadnego innego obiektu, co do którego mielibyśmy tak uzasadnione podstawy, by uważać go za to miejsce i nie istnieją żadne przyczyny, żeby podważać jego autentyczność” — powiedział były główny archeolog Jerozolimy Dan Bahat.

Wicedyrektor Synodalnego Wydziału Misyjnego Patriarchatu Moskiewskiego, igumen Serapion (Mitko) powiedział wcześniej Ria Novosti, że prace archeologiczne w grobowcu Jezusa Chrystusa mogą pomóc naukowcom w odkryciu nowych historycznych szczegółów. Dodał również, że Rosyjski Kościół Prawosławny „ze zrozumieniem” odnosi się do inicjatywy archeologów.

Wcześniej informowano, że „Kuwukla” — kaplica nad Grobem Pańskim, będzie odrestaurowana po raz pierwszy od czasu wzniesienia w 1810 roku. Sama Bazylika Grobu Pańskiego (Zmartwychwstania Chrystusa) w Jerozolimie została zbudowana w IV wieku i na przestrzeni czasu była poddawana wielokrotnym przebudowom.

Zgodnie z Ewangelią, po tym, jak Chrystus umarł na krzyżu na Golgocie, jego ciało włożono do jednej z wydrążonych w górze jaskiń, przeznaczonych do pochówku. Jak głosi Pismo Święte, w niej, na trzeci dzień miało miejsce Zmartwychwstanie Chrystusa.

Wykopaliskami badawczymi na Golgocie kierowała w IV wieku Jelena Rawnoapostolnaja, która miała znaleźć krzyż, na którym był ukrzyżowany Chrystus i zbudowała w tym miejscu Bazylikę Grobu Pańskiego.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.