Archeolodzy odkryli kolejną grotę w Qumran

Opublikowano: 10.02.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 770

70 lat temu odkryto grotę w Qumran, a w niej bezcenne manuskrypty esseńskie. Kilka dni temu potwierdzono zaś znalezienie następnej jaskini. Co w niej odkryto?

Pierwszą grotę znaleziono w 1947 r. na Pustyni Judzkiej. Odkryte w niej manuskrypty (tzw. zwoje znad Morza Martwego), zapisane w języku hebrajskim, greckim i aramejskim, wzbudziły ogromne zainteresowanie na całym świecie. Ich autorami byli Esseńczycy. Należeli oni do ruchu społeczno-religijnego, działającego od 500 r. p.ne. do ok. 70 r. n.e. Po upadku powstania antyrzymskiego w Judei ślad o nich zaginął.

Do 1956 r. zlokalizowano w sumie 11 jaskiń w Qumran. Teraz, po 50 latach od ostatniego odkrycia, udało się znaleźć kolejną. Archeologów czekało jednak rozczarowanie, bo w jej wnętrzu natrafiono tylko na szczątki dzbanów i skrawek niezapisanego pergaminu. Badacze nie mają jednak wątpliwości, że jaskinia należy do tego samego kompleksu, co reszta grot. Prawdopodobnie jednak została w połowie XX w. obrabowana przez Beduinów, o czym świadczą porzucone w pobliżu kilofy.

Odkrycie wzbudziło jednak duży entuzjazm. Daje bowiem nadzieję na znalezienie kolejnych jaskiń, a w nich następnych zwojów. Oprócz rozbitych waz badacze odkryli też pieczęć zrobioną z kamieni półszlachetnych, krzemienne noże i groty. Świadczy to, że przed esseńczykami jaskinie zamieszkiwane były przez ludzi prehistorycznych. Z kolei znaleziony fragment pergaminu datuje się na I w. n.e., co zgadza się z czasem powstania reszty zwojów, spisanych między II w. p.n.e. a I w. n.e. W toku dalszej analizy archeolodzy sprawdzą, czy skrawek nie zawiera pisma, wyblakłego pod wpływem czasu.

Autorstwo: Antoni Olbrychski
Na podstawie: Orygenes.pl, DziennikNaukowy.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.