ArcelorMittal Poland stawia Polsce warunki

Hinduski potentat stalowy w zamian za utrzymanie produkcji stawia Polsce warunki. Nie da się inaczej tego nazwać jak szantażem.

Pracownicy Nowej Huty, będącej własnością ArcelorMittal Poland protestowali przed główną bramą zakładu przeciwko planom zaniechania remontu jedynego wielkiego pieca w przedsiębiorstwie. Zaniechanie remontu oznacza bowiem, że piec działał będzie jedynie do połowy 2016 roku, a po tym terminie zostanie wygaszony. To z kolei oznacza, że zapadnie decyzja o dużych zwolnieniach i problemach dla zakładów z hutą współpracujących.

Protestujący wskazywali, że ich protest ma na celu nie tylko obronę miejsc pracy w Nowej Hucie, ale też ma zwrócić uwagę polskiego rządu na problemy polskiej metalurgii.

Przemawiający wzywali rząd do aktywnej polityki mającej na celu ratowanie miejsc pracy. Domagają się rządowego wsparcia. Zapowiedziano także, że w wypadku braku satysfakcjonujących odpowiedzi ze strony państwa i pracodawcy do końca kwietnia, zostanie ogłoszone pogotowie strajkowe. Nie wykluczono bardziej bojowych metod protestu, przywołując jako wzór strajki górnicze z początku roku. W przemówieniach zwrócono również uwagę na brak podwyżek płac i zatrudnianie nowych pracowników przez agencje pracy.

Właściciel koncernu zaś oczekuje państwowej pomocy w niezbędnym remoncie. Wspierają go w tym działające w zakładzie związki zawodowe.

Koncern stawia Polsce ostre warunki. Żąda zniesienia podatku akcyzowego na energię elektryczną i uwolnienia rynku gazu. Chciałby też, aby przemysł stalowy mógł korzystać ze środków dostępnych w ramach funduszy unijnych. I, jak podaje portal gospodarczy wp.pl, ArcelorMittal Poland zapowiedział wprost, że jeśli te warunki nie zostaną przez polskie władze spełnione, to koncern nie będzie mógł utrzymać produkcji w Nowej Hucie.

Zwolnienia, jak oceniają związki zawodowe, objęłyby wówczas około 1,5 tysiąca pracowników w samej hucie oraz kilka tysięcy zwolnień w firmach kooperujących.

Nie wiadomo jeszcze, jak polski rząd zareaguje na ten szantaż.

W zwołanej przez organizacje związkowe demonstracji poza hutnikami i mieszkańcami Nowej Huty wzięły także udział delegacje z kilku małopolskich zakładów oraz z Huty Katowice. Obecni na miejscu byli również działacze Alternatywy Socjalistycznej, którzy rozdawali ulotki propagujące nacjonalizację hutnictwa pod kontrolą robotniczą.

Autorstwo: MW (1-3, 6-8), Marek Tobolewski (4-5, 9)
Źródła: Strajk.eu, Lewica.pl
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net