Arabii Saudyjskiej grozi „niesamowity kryzys”

Opublikowano: 24.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 699

Monarchie Zatoki Perskiej zdołały w swoim czasie „osiodłać” naftowe bogactwo, jednak w najbliższej przyszłości Arabia Saudyjska i jej sąsiedzi mogą napotkać poważne problemy finansowe. Taką opinię wyraził felietonista agencji Bloomberg David Fickling.

„Obecna wojna cenowa na rynkach ropy tylko przyspieszy nadejście momentu, w którym niestabilny charakter gospodarek Zatoki Perskiej wystawi okrutny rachunek” – pisze Fickling.

Jako przykład autor przytoczył sytuację z finansowymi aktywami rządu Arabii Saudyjskiej – rezerwami złota i walut Banku Centralnego oraz aktywami suwerennych funduszy minus dług rządowy. „Zmniejszyły się i stanowią zaledwie 0,1% produktu krajowego brutto, a przez cztery lata do 2018 roku stanowiły 50%” – przypomniał publicysta.

Według MFW w ciągu tych czterech lat aktywa finansowe sześciu monarchii Zatoki Perskiej skurczyły się o około pół biliona dolarów i wyniosły dwa biliony dolarów, powiedział Fickling. „Jeśli nie będzie szczytu zapotrzebowania na ropę przed 2040 roku, pozostała suma, zdaniem ekspertów MFW, skończy się do 2034 roku. A jeśli ropa będzie kosztować 20 dolarów za baryłkę, aktywa te wyczerpią się jeszcze szybciej, a skarbce tych krajów będą puste już w 2027 roku” – zaznaczył.

Felietonista dodał, że według MFW w przypadku, jeśli cena ropy utrzyma się w przedziale od 50 do 55 dolarów, wówczas rezerwy złota i walut Arabii Saudyjskiej już w 2024 roku zmniejszą się do sumy około pięciomiesięcznych wydatków na import. Według niego taka opcja jest bardzo niepokojąca, ponieważ za kilka miesięcy królestwo może znaleźć się w „niewiarygodnym kryzysie” i będzie musiało zrezygnować ze stałego kursu dolara, który przez całe pokolenie wspierał globalny handel ropą naftową.

Według autora podobna opcja w obecnej sytuacji wygląda niemal optymistycznie. Fickling zaznaczył, że monarchie Zatoki Perskiej potrzebują wysokich cen ropy, aby zapewnić zrównoważone budżety. I pomimo tego, że banki centralne krajów tego regionu i suwerenne fundusze zgromadziły kwoty, które pomogą im poradzić sobie z tego rodzaju kryzysem, niskie ceny ropy mogą doprowadzić do ich szybkiego wyczerpania.

„Monarchie Zatoki Perskiej były w stanie osiodłać niesamowitą falę bogactwa i usiedzieć na niej przez ostatnie pół wieku, ale każda fala ostatecznie się rozchodzi. Przyszłe pokolenia już nigdy nie zobaczą tego bogactwa, z którego dziś korzystają kraje Zatoki Perskiej” – podsumował felietonista.

Ceny ropy od początku marca spadły prawie o połowę ze względu na spowolnienie popytu na rynku z powodu wybuchu zachorowań na koronawirusa, a także rozpadu porozumienia OPEC+ i zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o znacznym wzroście produkcji – aż do 13 mln baryłek dziennie. Majowe kontrakty futures na ropę Brent sprzedawane były w piątek w granicach 27-30 dolarów za baryłkę.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Piron 24.03.2020 19:31

    Jeśli Ruscy i Chińczycy dogadają się z Iranem (możliwe że również z Wenezuelą), to po 2 miesiącach cen na obecnym poziomie 25 – 30 dol za baryłkę, zaczną masowo bankrutować nie Rosyjskie lecz Amerykańskie firmy wydobywcze, ponieważ opłacalność pozyskiwania ropy z łupków (zdecydowana większość w USA) mieści się w przedziale 55 – 60 dol/baryłkę.

  2. Szwęda 24.03.2020 19:50

    W przypadku dużego zagrożenia dla usa, można spodziewać się tylko dużej zawieruchy wojennej – te koronawiarusy to będzie pikuś przy tym co rozpęta mamona.

  3. Skybogus 27.03.2020 20:45

    Zobacztme – co sie bedzie teraz dzialo — lotnictwo stoi a miliony litrow paliwa czekaja na spalenie — za chwile nafta bedzie tansza niz woda

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.