Arabia Saudyjska zamierza odciąć Katar od lądu

Opublikowano: 14.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 895

Saudyjskie media ujawniły tajny projekt rządu, który zakłada zbudowanie szerokiego kanału wzdłuż granicy z Katarem. Realizacja tego planu oznacza, że Katar zostanie pozbawiony jedynego połączenia z lądem i de facto stanie się wyspą. W ten sposób Arabia Saudyjska zamierza odizolować emirat od półwyspu.

Omawiany kanał powstanie dokładnie na granicy z Katarem, będzie miał 60 km długości, 15-20 metrów głębokości i 200 metrów szerokości. Jego budową zajmą się egipskie firmy, zaś pieniądze na ten projekt będą pochodzić od saudyjskich i emirackich prywatnych inwestorów.

Kanał ten będzie na tyle szeroki, aby pozwolił na przepływ statków handlowych. Na miejscu pojawią się porty, hotele, ośrodki turystyczne i plaże. Saudyjskie media podają również, że Rijad chce tam postawić jednostkę wojskową oraz składowisko odpadów radioaktywnych.

Projekt o wartości 750 milionów dolarów podobno jest gotowy i oczekuje na zatwierdzenie przez rząd. Co ważne, Arabia Saudyjska nie zaprzeczyła tym doniesieniom. Dowiedzieliśmy się jednak, że planowany kanał ma zmusić Katar do realizacji długiej listy żądań państw arabskich. Przypomnijmy, że konflikt polityczny wybuchł w czerwcu zeszłego roku. Arabia Saudyjska i inne kraje regionu oskarżyły Katar o współpracę z ich największym wrogiem – Iranem. Od tamtego czasu sytuacja nie uległa zmianie, więc Saudowie zamierzają się pozbyć problemu na swój sposób, czyli poprzez całkowitą izolację Kataru.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Middleeasteye.net
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rumcajs 15.04.2018 00:27

    O ile sie nie myle, to Katar ma granice ladowa tylko z AS… Zatem co ma zmienic ten kanał, AS jest mu wroga, i po wybudowaniu tego kanału nadal bedzie… Usmańskie hordy przylatuja tam samolotoami, zatem kanał nic nie zmieni… No chyba że chodzi o przemytników, i jakis zwierzaki pustynne, fakt, AS im zaszkodzi…
    W ime walki religijnej wywala kupe kasy… No niech wywalaja, to w koncu ich kasa…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.