Arabia Saudyjska zagroziła Katarowi przewrotem

Opublikowano: 30.04.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 826

Katar, który 6 miesięcy temu ujawnił całą prawdę o wojnie w Syrii, jest teraz szantażowany przez Arabię Saudyjską. Rijad domaga się, aby emirat zaangażował się militarnie w Syrii – w przeciwnym wypadku straci ochronę Stanów Zjednoczonych i doświadczy przewrotu.

Relacje między Arabią Saudyjską i innymi państwami regionu a Katarem skomplikowały się w czerwcu zeszłego roku. Rada Współpracy Zatoki Perskiej oskarżyła swojego dotychczasowego sojusznika o współpracę z Iranem i Turcją. Oficjalnie mówi się jednak o finansowaniu terroryzmu, co brzmi komiczne gdy weźmiemy pod uwagę, że Saudowie sami wysyłają pieniądze i broń dla islamskich bojówek w Syrii. Niemniej jednak państwa arabskie odwróciły się od Kataru, zablokowały jedyną granicę lądową i grożą kolejnymi konsekwencjami.

Minister Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil al-Dżubajr powiedział na początku tego tygodnia, że Katar powinien sfinansować obecność amerykańskich wojsk w Syrii i wysłać tam swoje siły zbrojne. Padła również groźba, że w przeciwnym wypadku Stany Zjednoczone przestaną chronić Katar, przeniosą swoją bazę i wycofają swoje wojska z emiratu. Adil al-Dżubajr powiedział wprost, że bez protekcji USA, Katar nie przetrwa nawet tygodnia i nastąpi jego upadek.

Stany Zjednoczone ulokowały 9 tysięcy swoich żołnierzy oraz około 100 samolotów wojskowych na terytorium Kataru. Amerykańska armia ma faktycznie istotne znaczenie dla bezpieczeństwa tego niewielkiego państwa, gdyż siły zbrojne emiratu liczą zaledwie 12 tysięcy zawodowych żołnierzy. Weźmy również pod uwagę, że w zeszłym roku na światło dzienne wyszły plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zamierzały wysłać do Kataru płatnych najemników. Od tego czasu emirat wydaje więcej na zbrojenia i wzmocnia swoją obronę w kraju oraz w cyberprzestrzeni. Nie zmienia to jednak faktu, że Katar musi prowadzić jakąś współpracę, aby uniknąć przewrotu.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Spa.gov.sa
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.