Arabia Saudyjska uniezależni się od ropy naftowej

Opublikowano: 05.05.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 409

Władze Arabii Saudyjskiej opublikowały plan „Wizja 2030”, którego głównym celem jest uniezależnienie się tego kraju od zysków pochodzących ze sprzedaży ropy naftowej, która jest źródłem coraz mniejszych przychodów państw z regionu Bliskiego Wschodu.

Saudyjski rząd oraz król Salman przygotowały dokument „Wizja 2030”, który został publicznie ogłoszony w tym tygodniu. Głównym celem nowego planu gospodarczego rządzącej monarchii jest uniezależnienie się Arabii Saudyjskiej od dochodów z ropy naftowej, która z powodu ostatnich spadków cen przestaje być atrakcyjnym źródłem dochodów dla niemal wszystkich państw Bliskiego Wschodu. Głównym założeniem „Wizji 2030” jest stworzenie funduszu majątkowego Arabii Saudyjskiej w wysokości 2 bilionów dolarów, który spowoduje, iż dochody z ropy naftowej będą stanowiły mniej niż 45 proc. saudyjskiego PKB.

Program opiera się na trzech głównych filarach. Pierwszy zakłada, że Arabia Saudyjska jest centrum życia arabskiego i islamskiego, stąd cenniejszy od ropy naftowej jest fakt, iż na terytorium kraju znajdują się Mekka i Medyna, które co roku są odwiedzane przez miliony muzułmanów. Drugi filar to saudyjska wizja w postaci dużego funduszu inwestycyjnego, który pozwoli na stanie się tego kraju potęgą inwestycyjną poprzez pobudzenie gospodarki i dywersyfikację dochodów. Trzeci filar to położenie geograficzne, które spowoduje, że Królestwo może zostać światowym epicentrum handlu.

Zdaniem ekspertów osiągnięcie zakładanych celów nie będzie możliwe bez aktywnego udziału społeczeństwa, co będzie niemożliwe bez liberalizacji życia społeczno-politycznego saudyjskiej monarchii.

Na podstawie: SaudiGazette.com.sa, AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 06.05.2016 10:27

    A czwarty filar jest taki, że za trzydzieści lat będzie tam za gorąco do życia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.