Arabia Saudyjska pozwoli kobietom podróżować bez zgody mężczyzn

Opublikowano: 13.07.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 651

Już od kilku lat, saudyjskie kobiety zyskują nowe prawa. Od zeszłego roku mogą przykładowo prowadzić samochody, a nawet zakładać własne firmy. Teraz Arabia Saudyjska zezwoli kobietom podróżować i opuszczać kraj bez wymaganej zgody mężczyzn.

Gazeta „Wall Street Journal”, powołując się na saudyjskie źródła donosi, że monarchia jeszcze w tym roku wprowadzi istotne zmiany. Na dzień dzisiejszy, wszystkie kobiety, a także mężczyźni poniżej 21. roku życia, potrzebują zgody opiekuna na wyjazd z kraju. Tymczasem nowe prawo pozwoli swobodnie podróżować wszystkim powyżej 18. roku życia.

Jeśli przepisy te wejdą w życie, Arabia Saudyjska zlikwiduje jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów systemu „opieki”. Choć kobiety będą mogły swobodnie wyjeżdżać za granicę, w dalszym ciągu będą potrzebowały zgody od mężczyzn w innych kwestiach, takich jak małżeństwo czy podejmowanie się pracy.

Monarchia wprowadza istotne zmiany, aby naprawić swoją reputację na świecie. Często mówi się, że kobiety w Arabii Saudyjskiej są obywatelami drugiej kategorii, gdyż mają znacznie mniej praw od mężczyzn. Ponadto, tamtejsza władza została w zeszłym roku uwikłana w potężny skandal, dotyczący brutalnego morderstwa saudyjskiego dziennikarza, Jamala Khashoggiego. Mężczyzna po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule został zatrzymany, po czym torturowano go, zabito i poćwiartowano jego ciało, a zwłoki zostały wywiezione w nieznane miejsce.

Przyznawanie kobietom nowych praw to jeden z elementów wielkiej reformy, jaką zapowiedział w 2017 roku następca tronu, Mohammad bin Salman. Przyszły król Arabii Saudyjskiej ogłosił, że kraj będzie stopniowo odchodził od wahhabizmu i przyjmie umiarkowaną wersję islamu. Reformy ekonomiczno-kulturalne pozwolą Saudom wyjść ze średniowiecza.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Insider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.