Arabia Saudyjska krytykuje USA za uwolnienie rezerw ropy

Opublikowano: 26.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1322

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej skrytykował we wtorek uwolnienie rezerw ropy przez USA jako próbę „manipulowania rynkami”, co jest ostatnią eskalacją z rzędu z Waszyngtonem w sprawie produkcji ropy – donosi AFP.

Deklaracje Arabii Saudyjskiej można odebrać jako groźbę. „Ludzie wyczerpują swoje rezerwy awaryjne, uszczuplają je, wykorzystują je jako mechanizm manipulowania rynkami, podczas gdy ich głównym celem było złagodzenie braku podaży” – powiedział książę Abdul Aziz bin Salman na konferencji inwestorów w stolicy Arabii Saudyjskiej. „Jednak moim głębokim obowiązkiem jest poinformować świat, że utrata dostaw awaryjnych może stać się bolesna w nadchodzących miesiącach”.

Książę Abdulaziz nie wspomniał bezpośrednio o Stanach Zjednoczonych w swoich komentarzach na temat awaryjnych zapasów, ale w zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden ogłosił, że wprowadza na rynek ostatnie 15 milionów baryłek z rekordowych amerykańskich zapasów strategicznych.

Transza miała zakończyć wypuszczenie 180 milionów baryłek dopuszczonych na wiosnę w odpowiedzi na skoki cen związane z wojną. Takie działania USA były następstwem decyzji kartelu naftowego OPEC+, któremu Rijad współprzewodniczy wraz z Moskwą, o zmniejszeniu produkcji ropy o dwa miliony baryłek dziennie począwszy od listopada. Decyzja kartelu wywołała ostrą krytykę Białego Domu.

Setki prezesów i potentatów finansowych są w Rijadzie na trzydniowej Inicjatywie Inwestycji Przyszłości (FII), czyli konferencji inwestycyjnej w stylu Davos, która, zdaniem analityków, podkreśla geopolityczną potęgę Arabii Saudyjskiej pomimo napiętych stosunków z Waszyngtonem. Często określany jako „Davos na pustyni”, FII został zapoczątkowany w 2017 roku.

Okazuje się, że w konferencji weźmie udział do 400 amerykańskich menedżerów, chociaż, w przeciwieństwie do poprzednich lat, rząd USA nie będzie tam reprezentowany.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.