Arabia Saudyjska każe milczeć o prawach człowieka

Opublikowano: 16.03.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1902

Przedwczoraj wieczorem międzynarodowa organizacja wydała komunikat odnoszący się do otwartego dzień wcześniej procesu 11 kobiet, obwinionych m.in. o „kontaktowanie się z organizacjami międzynarodowymi, mediami zagranicznymi i innymi, w tym (…) Amnesty“. Prokuratura oskarża je też o promocję praw kobiet, gdyż nie chcą mieć męskiego opiekuna do załatwienia najmniejszej sprawy, jak nakazuje prawo Arabii.

„Te oskarżenia są ostatnim przykładem, jak władze saudyjskie nadużywają prawa, by zmusić do milczenia tych, którzy działają pokojowo, zniechęcić ich do pracy na rzecz praw ludzkich w królestwie“ – mówiła Samah Hadid z kobiecej organizacji pozarządowej z Londynu. Podejrzewa, że Saudyjki zostaną w końcu oskarżone o same przestępstwa internetowe, kontakt z „wrogimi siłami“, co jednak może kosztować nawet 10 lat więzienia.

Przewodniczący sądu oświadczył, że oskarżone miały dostęp do niezależnych adwokatów, lecz zdementowała to później część rodzin. Nie wyznaczył terminu kolejnej rozprawy. Zdaniem Amnesty, ta sprawa zaczernia reputację Arabii Saudyjskiej.

Wszystkie oskarżone zostały zatrzymane przez policję w maju zeszłego roku, ledwo miesiąc przed wejściem w życie historycznego pozwolenia na kierowanie samochodów przez kobiety. Wiele z nich publicznie oskarżano o szkodzenie interesom narodowym: oficjalne media nazywały je „podłymi zdrajczyniami“.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.