Aptekarz zdiagnozuje chorego zamiast lekarza!?

Opublikowano: 05.09.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 829

Lekarze pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii biją na alarm, NHS ma zamiar wprowadzić przepisy, które pozwolą aptekarzom przejąć część obowiązków lekarza, będą mogli między innymi wydawać silne leki na cholesterol i choroby serca, które dotychczas były na receptę.

Aptekarze będą mogli wydawać statyny, czyli leki obniżające cholesterol we krwi, które przeciwdziałają zawałom i udarom mózgu. Dotychczas pacjent musiał udać na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu w celu przeprowadzenia badań i postawienia diagnozy, a dopiero potem otrzymywał receptę.

Jeśli projekt NHS zostanie zatwierdzony, doprowadzi to do poważnych zmian w systemie zdrowia – postawienie diagnozy pacjentów z potencjalnie śmiertelnym stanem, będzie możliwe w aptekach. Jeśli farmaceuta uzna, że zachodzi podejrzenie, że pacjent ma niebezpiecznie wysoki poziom tak zwanego złego cholesterolu, wyda lek bez recepty od GP.

Nie jest jednak jasne, jaki i gdzie aptekarz przeprowadzi chociażby badanie krwi, potrzebne do dokładnej oceny poziomu cholesterolu.

NHS England twierdzi, że ten ruch „może zapobiec tysiącom kolejnych zgonów i niezliczonej liczbie zawałów serca i udarów” poprzez podanie setkom tysięcy ludzi statyny.

British Heart Foundation ma jednak spore obawy dotyczące tego, czy właściwe jest podawanie ludziom statyn w takich okolicznościach, zwłaszcza bez porady lekarskiej, oraz czy farmaceuci są odpowiednimi osobami do przyjęcia tej nowej roli.

Również Royal College of Gps, wyraził zaniepokojenie proponowaną zmianą, twierdząc, że może ona doprowadzić do postawienia niewłaściwej diagnozy.

Autorstwo: AG
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 06.09.2019 05:13

    Poziom aptekarzy jak widać już dorównał poziomowi lekarzy. Lekarz obecnie jest sprzedawcą leków i tak samo aptekarz. Baa, nawet aptekarz może mieć większe doświadczenie. Niech ktoś nie pisze, ż te szacowne instytucje martwią się o bezpieczeństwo zwykłych ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.