Apophis utraciła tytuł niebezpiecznego ciała kosmicznego

Opublikowano: 15.07.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1887

Asteroida Apophis, uznawana od lat za jeden z najniebezpieczniejszych dla Ziemi obiektów kosmicznych, została właśnie wykluczona z listy ciał niebieskich zagrażających naszejplanecie. Wyniki nowej kampanii obserwacji radarowych, w połączeniu z dokładną analizą orbity, pomogły astronomom stwierdzić, że ​​Apophis nie uderzy w naszą planetę przez co najmniej sto lat.

Aby uzyskać najnowsze obliczenia Apophisa, astronomowie zwrócili się do 70-metrowej (230-stopowej) anteny radiowej w kompleksie komunikacyjnym Goldstone Deep Space Communications Complex w pobliżu Barstow w Kalifornii, aby precyzyjnie śledzić ruch Apophisa. Dzięki temu, byli oni w stanie stwierdzić, że 13 kwietnia 2029 roku asteroida Apophis przeleci niecałe 32 000 kilometry od powierzchni naszej planety. Podczas tego przelotu, Apophis będzie widoczny dla obserwatorów z Ziemi, żyjących na półkuli wschodniej bez pomocy teleskopu lub lornetki. Wiele osób, na pewno uspokoi fakt, że obserwacje tego obiektu, będą tylko naukową ciekawostką, a nie bezpośrednim zagrożeniem dla naszej planety.

Z biegiem lat wykluczono szansę na zderzenie tego obiektu z Ziemią w 2029 i 2036 roku. Zgodnie z pozyskanymi informacjami, Apophis mierzy około 390-450 metrów średnicy. Asteroida, porusza się z prędkością 37 tysięcy km/h, a jej szansa na zderzenie z Ziemią w 2068 roku, wynosi 1-na-150,000. Jeśli Apophis zderzy się z Ziemią, dostępne szacunki określają energię uwolnioną w takim zdarzeniu na 1200 megaton. W ramach porównania tzw. meteoryt tunguski wyzwolił energię 10 megaton a konsekwencje jego upadku są dostrzegalne po dziś dzień.

Lepszym porównaniem jest tutaj erupcja wulkanu Krakatoa, z 1883 roku. Szacuje się, iż miała ona niemal 200 megaton i pozbawiła życia około około 40 tysięcy ludzi. Eksplozja, która rozerwała wtedy stożek, uważana jest za najgłośniejszy dźwięk, jaki został wyemitowany w historii nowożytnej. Niektórzy słyszeli go z odległości ponad 4 800 km od miejsca tragedii. Jednak nawet ta eksplozja była 6 razy słabsza od ewentualnej kolizji Ziemi z asteroidą Apophis.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.