Marat Kasem od dwóch miesięcy siedzi w łotewskim areszcie

Opublikowano: 15.03.2023 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2127

Marat Kasem jest dziennikarzem rosyjskiej grupy medialnej Rossija Segodnya, redaktorem portalu „Sputnik Litwa” i prezenterem Radia Sputnik z Rosji.

5 stycznia 2023 roku został aresztowany w Rydze na Łotwie, którą odwiedził z przyczyn rodzinnych, a nie zawodowych. Media państw bałtyckich rozpisywały się wówczas o „aresztowaniu rosyjskiego propagandzisty” i „szpiega”, unikając słowa „dziennikarz”.

Marat Kasem przebywa w areszcie od dwóch miesięcy. Zarzuca mu się naruszenie sankcji Unii Europejskiej (art. 84.1 kodeksu karnego), za co grozi mu do 4 lat pozbawienia wolności. Za szpiegostwo groziłoby mu 25 lat więzienia. Jego apelacja została odrzucona.

Sprawę aresztowania dziennikarza poruszyła również Maria Zacharowa, rzeczniczka prasowa Kremla.

Wczoraj, 14 marca, w dniu jego 33 urodzin, jego koledzy-dziennikarze nagłaśniali jego sprawę w rosyjskich mediach, poruszali temat prześladowania rosyjskich dziennikarzy w państwach UE i zaapelowali o jego uwolnienie. Chcą, aby wrócił do Rosji.

Ciekawe, jak głośno by się zrobiło w polskich i zachodnich mediach, gdyby w Rosji aresztowano łotewskiego dziennikarza? O sprawie aresztowania Marata Kasema panuje cisza.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sanchop 16.03.2023 00:29

    Prowokują, chyba wyślą całą 2 tysieczną armię na Rosję, a chłopa żal

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.