Antyzwiązkowe działania w fabryce Toyoty

Opublikowano: 28.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 254

Władze spółki Toyota Boshoku Poland nie pozwoliły na uczestnictwo doświadczonego negocjatora NSZZ „Solidarność” w rokowaniach na temat podwyżek w zakładzie zlokalizowanym w Wykrotach. Związkowcy biją na alarm: to łamanie zapisów ustawy o związkach zawodowych.

Szefostwo fabryki Toyoty nie wystawiło wejściówki na teren fabryki Bogusławowi Wojtasowi, wiceszefowi Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” i przewodniczącemu zespołu negocjacyjnego strony pracowniczej. Było to poważne osłabienie przed trudnymi negocjacjami na temat wzrostu wynagrodzeń. Związkowcy nie kryją oburzenia. – Pierwszy raz w moim doświadczeniu zawodowym działacza związkowego spotkałem się z tym, że pracodawca utrudnia wejście członkowi zespołu negocjacyjnego na rokowania w trwającym sporze zbiorowym, a prowadziłem już rokowania dla takich pracodawców jak Tesco, Castorama czy Real. Nikt nigdy się do czegoś takiego nie posunął – ocenia Wojtas.

Jeleniogórski oddział „Solidarności” wydał również oświadczenie w sprawie wyraźnego naruszenia zapisów ustawy o związkach zawodowych oraz nadużyć na polu etycznym ze strony zarządu Toyoty. „Zarząd przedsiębiorstwa podejmuje działania, których jedynym celem jest pozorowanie dialogu, utrudnianie działalności związkowej i lekceważenie obowiązującego w Polsce prawa w zakresie Ustawy o związkach zawodowych i Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych” – czytamy w dokumencie.

Związkowcy zaznaczają, że ich negocjator miał pełne prawo do wzięcia udziału w rozmowach. „Argumentem jest fakt, iż Bogusław Wojtas nie jest pracownikiem Toyota Boshoku Poland. Zarząd Spółki nie przyjmuje do wiadomości, że NSZZ Solidarność jest związkiem ogólnopolskim i organizacja zakładowa ma prawo do korzystania przy negocjacjach z bezpośredniego wsparcia przedstawicieli związku, specjalistów ze struktur ponadzakładowych. W naszej opinii działania Zarządu Spółki są pretekstem, który pozwala przedstawicielom Spółki na dalsze lekceważenie problemu niskich wynagrodzeń i złych warunków pracy” – oskarżają działacze jeleniogórskiej „S”.

Sprawa trafiła do prokuratury. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, skierowane przez radców prawnych związku podparte jest załączeniem protokołu, z którego wynika, że Wojtasowi uniemożliwiono pojawienie się przy stole negocjacyjnym.

“Logo Toyoty jest znane na całym świecie, firma obnosi się z tym, że jest dobrym pracodawcą, że przestrzega norm pracowniczych i jest za dialogiem. Ta sytuacja temu zdecydowanie przeczy” – podsumował Bogusław Wojtas.

Pracownicy Toyoty domagają się podwyżki w wysokości 700 zł brutto dla wszystkich z 900 osób zatrudnionych w fabryce.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o