Antyrządowe protesty w Mołdawii

Opublikowano: 26.09.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 910

W niedzielę 25 września 6 tysięcy ludzi zgromadziło się w Kiszyniowie na demonstracji zorganizowanej przez opozycyjną partię Szor, domagając się dymisji prozachodniego rządu Mai Sandu. Zgromadzeni wznosili okrzyki „Precz z Maią Sandu!” i „Precz z rządem!”. Pod siedzibą prezydenta pojawiło się 10 namiotów, co wskazuje na zamiar kontynuowania protestów. Lider partii organizującej wystąpienia Iljan Szor zapowiedział kolejną demonstrację 2. października.

Zgromadzenie jest odpowiedzią na podniesienie przez mołdawskiego operatora w piątek 23. września cen gazu dla gospodarstw domowych o 27%. Krytycy Mai Sandu zarzucają jej, że powinna wynegocjować lepszy kontrakt gazowy z Rosją, będącą głównym dostawcą gazu do Mołdawii, zamiast potępiać działania Moskwy na Ukrainie i wciągać Mołdawię do UE. Przesłanką dla protestów jest rekordowa na przeciągu ostatnich 20 lat inflacja, w ujęciu rocznym sięgająca 34%, wzrost cen innych nośników energii, wzrost cen żywności i wynikająca stąd pauperyzacja społeczeństwa.

Próba odcięcia się przez Mołdawię od dostaw Gazpromu przyniosła dotychczas wzrost cen o 50% w sierpniu i o 29% we wrześniu, co wpędziło w kłopoty finansowe ok. 3,5 mln. obywateli państwa. Cena gazu oferowanego przez Gazprom wynosi 1200-1300 USD za 1 m3, gdy tymczasem ceny na rynkach zachodnich, na których zaopatrywać Mołdawię pragnie rząd M. Sandu, wynosi niemal 2000 USD za 1 m3.

Protesty w Mołdawii trwają już od lata, najsilniejsze będąc w Kiszyniowie i w Terytorium Autonomicznym Gagauzji. Prozachodnia ekipa rządzącej Partii Działania i Solidarności, do której należy również prezydent Maia Sandu, próbuje rozprawić się z prorosyjską opozycją środkami sądowymi: pod zarzutem korupcji aresztowana została wiceprzewodnicząca partii Szor Marina Tauber i były prezydent państwa Igor Dodon. Sam Iljan Szor przebywa na wygnaniu za granicą, chcąc uniknąć aresztowania.

Autorstwo: Ronald Lasecki
Źródło: MyslPolska.info

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. belfanior 29.09.2022 07:36

    “1200-1300 USD za 1 m3…”
    Lepiej to poprawic…

  2. Admin WM 29.09.2022 08:41

    Na co poprawić? Bo nie rozumiem Twojej uwagi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.