Antypalestyński gest Trumpa

Opublikowano: 12.01.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 738

Prezydent-elekt zapowiada, że jednym z pierwszych jego ruchów w polityce zagranicznej będzie przeniesienie amerykańskiej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Oznacza to uznanie pełni izraelskich roszczeń wobec miasta. Palestyńczycy ostro protestują.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny ostrzega, że przeniesienie ambasady oznacza naruszenie porozumień pokojowych z Oslo z 1995 roku, a zatem nieważne mogą stać się także inne jego punkty, w tym uznanie przez OWP państwa Izrael jako takiego. Jerozolima i jej status są jednym z najpoważniejszych punktów spornych – Izrael uznaje miasto za swoją stolicę, Palestyńczycy również chcą, żeby w przyszłości pełniło tę rolę dla państwa palestyńskiego. Według ONZ w chwili obecnej Izrael okupuje wschodnią część miasta, która powinna należeć do Palestyńczyków, natomiast stolicą państwa w rozumieniu prawa międzynarodowego formalnie jest Tel Awiw. Przeniesienie ambasady do Jerozolimy oznaczałoby uznanie przez USA wszystkich izraelskich roszczeń z całkowitym pominięciem ustaleń tzw. procesu pokojowego, w tym także kluczowych ustaleń z Oslo.

Pierwsze deklaracje tego typu pojawiły się ze strony Donalda Trumpa już w grudniu i już wtedy Palestyńczycy ostrzegali, że podjęcie takiej decyzji może wywołać kolejną falę przemocy. “Jednym ze środków, które rozważamy, jest wypowiedzenie wzajemnego uznawania swojego statusu przez Izrael i Organizację Wyzwolenia Palestyny” – ostrzega Mohammed Shtayyeh, negocjator palestyński. Na razie wezwano do protestów zarówno wszystkich Palestyńczyków, jak i ich sprzymierzeńców na całym świecie, „od Pakistanu po Teheran, od Libanu po Oman”. Mahmud Abbas, pierwszy premier Autonomii Palestyńskiej i przewodniczący OWP, napisał nawet list do prezydenta-elekta, odwodząc go od tego ruchu. Jego zdaniem przeniesienie ambasady „Będzie miało fatalny wpływ na cały proces pokojowy, uniemożliwi wprowadzenie rozwiązania „dwóch państw” i wpłynie na stabilność i bezpieczeństwo całego regionu” – napisał Abbas, podkreślając, że okupacja wschodniej Jerozolimy przez Izrael, z którą obecnie mamy do czynienia i którą chce uznać Trump, jest niezgodna z prawem międzynarodowym.

Z otoczenia Trumpa tymczasem wyciekły informacje, że przeniesienie ambasady ma zostać ogłoszone już 20 stycznia, podczas inauguracji jego prezydentury. Opcja ta cieszy się także dużym poparciem republikańskich senatorów, w tym Teda Cruza. Na to nakłada się jeszcze postać przyszłego nowego ambasadora – Davida Friedmana, swojego prawnika i bardzo ostrego zwolennika nielegalnego osadnictwa izraelskiego na Zachodnim Brzegu oraz działalność zięcia prezydenta-elekta, Jareda Kushnera, który przeznacza ogromne środki na finansowanie rozbudowy tych osiedli. Prezydentura Trumpa z pewnością nie przyniesie pokoju Palestynie.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 12.01.2017 14:34

    Tylko naiwniak wierzył że Trump to antysystemowiec. On tylko jest ,,wentylem bezpieczeństwa,, Kolejna marionetka NWO. NIC na świecie nie dzieje się bez ich przyzwolenia. Problem-reakcja-rozwiązanie. Są w tym mistrzami. Dopóki trzymają łapę na pieniądzach i zasobach są nietykalni. Chociaż widać że im się wszystko zaczyna walić..

  2. Konter 12.01.2017 18:19

    To już wiadomo dlaczego wygrał, miał przyzwolenie żydów, heh.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.