Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko raka piersi o 20%

Opublikowano: 09.12.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 510

Badania, które niedawno opublikowano w Danii pokazują, że kobiety stosujące wszelkiego rodzaju antykoncepcję hormonalną, są bardziej podatne na raka piersi. Zadaje to kłam powszechnemu przekonaniu, że nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są dużo bezpieczniejsze, niż te stosowane kilka dekad temu! Wyniki zostały opublikowane w tym tygodniu, w “New England Journal of Medicine”, najstarszym na świecie czasopiśmie medycznym.

Lekarze przeanalizowane dane dotyczące 1,8 miliona kobiet, w wieku od 15 do 49 lat, które brały hormonalną antykoncepcję. Są to dane gromadzone przez ostatnie dziesięć lat. Okazuje się, że z pośród 1,8 miliona kobiet, aż 11 517 zachorowało na raka piersi.

Prowadząca badania Lina Morch, stwierdziła, że „u kobiet, które obecnie stosują jakiś rodzaj antykoncepcji hormonalnej, ryzyko zachorowania na [raka piersi] zwiększa się o 20%, w porównaniu z kobietami, które stosują środki niehormonalne”.

Badania wykazały również, że na każde 100 000 kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, przypada 68 zachorowań na raka piersi rocznie. Wbrew pozorom antykoncepcja hormonalna to nie tylko pigułki, ale i różnego rodzaju nowoczesne urządzenia wewnątrzmaciczne i wkładki, które uwalniają hormony.

Onkolog, dr Marisa Weiss zwróciła uwagę, że przeprowadzone badanie jest niezwykle ważne dla profilaktyki raka piersi. „To ważne badanie, ponieważ nie mieliśmy pojęcia, w jaki sposób nowoczesne pigułki w porównaniu ze staromodnymi tabletkami pod względem ryzyka raka piersi, i nie wiedzieliśmy nic na temat IUD (red. Intra Uterine Device – środek antykoncepcyjny przeznaczony do umieszczenia w macicy w ostatni dzień miesiączki. Szacunkowo stosuje go około 160 milionów kobiet na świecie) Jeśli zsumujesz wszystkie miliony kobiet zażywających pigułkę, to jest to poważny problem zdrowia publicznego”.

Autorzy badania zwrócili uwagę na fakt, że takie czynniki jak aktywność fizyczna i karmienie piersią, które chronią przed rakiem piersi, oraz spożywanie alkoholu nie były brane pod uwagę podczas badań, a te czynniki mogą mieć wpływ na uzyskany wynik.

Z kolei opublikowane w ubiegłym roku szwedzkie badania wykazały, że tabletki antykoncepcyjne mają związek z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia kobiet. W ubiegłym roku kolejne duńskie badanie wykazało silny związek między hormonalną antykoncepcją a depresją, szczególnie wśród nastolatków!

Autorstwo: kf
Na podstawie: CNA
Zdjęcie: Anqa (CC0)
Źródło: Swiato-Poglad.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jedr02 09.12.2017 11:46

    Z tekstu by wynikało że tak właściwie to wskazali tylko korelacje – a nie wynikanie. Jak sami autorzy zauważają pominęli dodatkowe czynniki które mogą mieć wpływ. Zapewne kobiety nie używające takiej antykoncepcji częściej karmią piersią, może też rzadziej piją alkohol? Dosyć mocne wnioski wyciąga więc autor artykułu na bazie tego badania, no ale tak to jest jak się nauka spotyka z ideologią 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.