Antyfaszyści pobili członków Złotego Świtu

21 września 2013, neonazista Kimonas Potsis – ulubieniec Christosa Pappasa, znanego parlamentarzysty Złotego Świtu – został zlokalizowany wraz z dwoma innym prawicowymi bandytami w kawiarni, mieszczącej się w centrum Ioanniny, gdzie pojawia się wielu antyautorytarystów. Po krótkiej utarczce słownej z antyfaszystami, którzy byli na miejscu, Potsis został pobity i wyrzucony ze sklepu. Chwilę później on i jeszcze jeden członek Złotego Świtu, zostali ponownie dopadnięci i pobici na ulicy Anexarisias. Tym razem atak był tak dotkliwy, że neonaziści musieli zostać przewiezieni do szpitala.

25 września ulicami Aten przemaszerowała potężna demonstracja antyfaszystowska, będąca odpowiedzią na aktywność neonazistów oraz niedawne zabójstwo Pavlosa Fysassa, muzyka i lewicowego aktywisty przez Georga Roupakiasa, członka Złotego Świtu. Według różnych doniesień uczestniczyło w niej od 20 000 do nawet 70 000 osób.

Atmosfera była napięta od samego początku, ale gdy policja zagrodziła protestującym drogę do biur ZŚ, wybuchły intensywne starcia. W stronę kordonów i policyjnych busów posypały się bomby benzynowe, kamienie, butelki. Z płonących kontenerów na śmieci utworzono barykady. Prewencja odpowiedziała gazem łzawiącym i granatami hukowymi. Część protestujących zaatakowała także sieciowe sklepy i witryny banków. W wyniku starć zatrzymano ponad 70 osób.

„Pavlos żyje, zmiażdżyć nazistów” – skandowali protestujący, maszerując w kierunku kwatery ZŚ w Atenach. Podobne demonstracje odbyły się w innych miastach, m. innymi Salonikach.

Zabicie Fysassa wywołało falę protestów, która doprowadziła do obławy na władze Złotego Świtu, cynicznie zaprzeczające roli tej partii w morderstwie. Nie słabną również zarzuty o współpracę między ZŚ a policją. Dwóch policyjnych generałów zrezygnowało ze swoich stanowisk w poniedziałek, a kilku innych policjantów na wyspie Evia zostało zawieszonych w związku z oskarżeniami o zaniechanie rewizji lokalnego biura ZŚ, gdzie przechowywano broń.

Ankieta przeprowadzona przez firmę Alco, pokazała spadek poparcia dla ugrupowania do 6,8% po zabójstwie. Jeszcze w czerwcu ZŚ mógł liczyć na głos 10,8% ankietowanych. Pozostaje pytanie, czy mimo ostatnich wydarzeń Złoty Świt uzyska pozycję trzeciej najsilniejszej partii w Grecji.

Źródło: Grecja w Ogniu