Antyekstremistyczna fundacja Quilliam zlikwidowana

Opublikowano: 13.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1382

Brytyjska fundacja Quilliam, walcząca z islamskim ekstremizmem, zniknęła bez zapowiedzi z Internetu w piątek 8 kwietnia, po oświadczeniu jej przewodniczącego Maajida Nawaza, że zostaje zamknięta z powodów finansowych.

Założona w 2007 roku przez trzech byłych członków islamistycznego ugrupowania Hizb-ut-Tahir, fundacja Quilliam była najważniejszą instytucją założoną przez muzułmanów, która zwalczała brytyjskich islamistów i przeciwstawiała się finansowaniu przez władze organizacji islamistycznych. Innym z ważnych działań organizacji była współpraca z rządem przy programach deradykalizacji więźniów skazanych za terroryzm.

Od początku była gwałtownie atakowana przez tradycyjne organizacje muzułmańskie, a jej zamknięcie zostało przywitane z euforią przez zwolenników fundamentalistycznego islamu. „Redaktor 5Pillars, Roshan Muhammed Salih tańczy z radości na grobie Quilliam Foundation” pisała redakcja tego islamistycznego portalu; wiele radosnych komentarzy można też znaleźć pod oryginalnym postem Majida Nawaza na „Twitterze”.

Nagłe zamknięcie fundacji jest zaskakujące, ponieważ nastąpiło bez wcześniejszego ostrzeżenia, że ma trudności finansowe; zarząd nie wydał w sprawie zaprzestania działalności żadnego oświadczenia. Zniknęła nie tylko strona internetowa, ale również, co niezrozumiałe, strona na Facebooku, której utrzymanie nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Majid Nawaz napisał krótko: “Z powodu trudności w utrzymaniu organizacji non-profit w czasie spowodowanego COVID lockdownu, podjęliśmy trudną decyzję o ostatecznym zamknięciu fundacji Quilliam. Dzisiaj zostaje to zrealizowane. Dzięki wszystkim, którzy nas wspierali przez lata. Czekamy z nadzieją na przyszłość pocovidową”.

Według portalu 5Pillars, w ostatnim sprawozdaniu finansowym fundacji za rok 2019 wykazywała ona na rachunku tylko 1000 funtów, była zadłużona, a zatrudniała 11 osób. Na początku działań fundacja dostała milion funtów od rządu brytyjskiego, ale od 2011 roku nie przyjmowała pieniędzy rządowych, aby uniknąć zarzutów, że jest organem rządowej propagandy i utrzymywała się z darowizn od osób prywatnych i innych fundacji.

W 2018 roku Nawaz i fundacja wygrali proces o zniesławienie z amerykańską organizacją Southern Poverty Law Center, która w swojej publikacji nazwała Nawaza “ekstremistą antymuzułmańskim”; poszkodowani otrzymali 3,375 mln dolarów odszkodowania.

W trakcie kilkunastoletniej działalności Quilliam parokrotnie znajdowała się w ogniu publicznych polemik. Po raz pierwszy stało się to w roku 2010, kiedy przeciekł do mediów jej raport na temat programu Prevent, dostarczony rządowi (rząd twierdził, że raport nie był zamawiany). W raporcie wskazano, że większość głównych organizacji muzułmańskich, z którymi rząd współpracuje i które otrzymują publiczne pieniądze, to organizacje islamistyczne.

W roku 2015 Quilliam współpracowała przez jakiś czas z Tommym Robinsonem, założycielem English Defense League, który ją wówczas opuścił – fundacja przez kilka miesięcy pokrywała jego wydatki, płacąc mu 8 tys. funtów.

W 2017 roku Quilliam opublikowała raport o gangach gwałcicieli, w którym stwierdzono, że 88% osób skazanych za przestępstwa zbiorowego gwałcenia i zmuszania do prostytucji dziewczynek to muzułmanie z Azji.

Majid Nawaz nadal ma prowadzić weekendową audycję w radiu BBC. Być może wytłumaczy w niej powody nagłego zaprzestania działalności i likwidacji strony internetowej i fanpejdża.

Autorstwo: Grzegorz Lindenberg
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.