Andrzej Duda odbył „szerokie konsultacje” ws. Iranu

Opublikowano: 06.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2015

Prezydent Andrzej Duda odbył „szerokie konsultacje” z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, wiceministrem Maciejem Langiem i obecnym europosłem Witoldem Waszczykowskim w sprawie kryzysu na Bliskim Wschodzie, ale nie planuje zwołanie Rady Bezpieczeństwa. Poinformował o tym w niedzielę rzecznik polskiego prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski.

Odpowiadając na apele polskiej opozycji w sprawie zwołania Rady po wydarzeniach w Bagdadzie, Spychalski na antenie Radia ZET podkreślił, że „gdyby pan prezydent oczekiwał doradztwa w jakimś szerszym zakresie, niż to ma miejsce, to Radę Bezpieczeństwa by zwołał”. Ale dodał, że “prezydent nawołuje i prosi, żeby nie następowała eskalacja tego konfliktu”. „Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski i Polaków, nie mamy żadnej informacji, jakoby występowały jakieś zagrożenia w tym zakresie” – zapewnił Spychalski.

Prezydencki rzecznik nie odpowiedział wprost, czy polskie wojsko zostanie wycofane z Iraku. „Mamy swoje sojusze, takie decyzje musiałyby być podejmowane razem z naszymi sojusznikami. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie” – skomentował.

Przypomnimy, że poseł, jeden z liderów Konfederacji Robert Winnicki zażądał wycofania z Iraku w trybie natychmiastowym polskiego wsparcia dla USA z uwagi na zaostrzenie sytuacji pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi. Błażej Spychalski odniósł się także do apeli opozycji o zwołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. „Wielu polityków opozycji próbuje przekazać, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest jakimś takim “wow ciałem”, na którym się będzie stanowiska wspólnie docierało. To jest ciało konsultacyjno-doradcze” – powtórzył.

Przypomnimy, że siły amerykańskie przeprowadziły atak rakietowy na kilka celów, w tym na samochody jadące autostradą w pobliżu lotniska w Bagdadzie. W jednym z aut jechał dowódca elitarnej jednostki Al Kuds irackiego Korpusu Straży Rewolucji Islamskiej generał Kasem Sulejmani (Sulejmani zginął w pułapce zorganizowanej przez USA i Arabię Saudyjską, zdradzając zaufanie premiera Iraku – przypis WM). Wraz z nim zginęli wysokiej rangi szyiccy bojownicy z irackich Sił Mobilizacji Ludowej, zostało rannych 12 irackich żołnierzy. Najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei obiecał zemstę Stanom Zjednoczonym za śmierć Sulejmaniego. Prezydent USA Donald Trump natomiast zapowiedział „szybki i silny atak” na 52 cele w Iranie, jeśli Amerykanie zostaną zaatakowani. Społeczność światowa wezwała USA i Iran do zachowania powściągliwości.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Aloes 06.01.2020 12:40

  Polska powinna zachować zdrowy rozsądek i być powściągliwa w swych działaniach. Militarne poparcie amerykańskiej eskalacji będzie miało negatywne skutki dla naszego kraju. Nie można ślepo podążać za USA. W polityce liczą się przede wszystkim korzyści jakie dają poszczególne sojusze. W dobie kryzysy każdy patrzy przede wszystkim na swój interes. Pamiętajcie, że wierny to może być pies!!! Tylko, że z psem nikt do stołu nie siada.

 2. MasaKalambura 06.01.2020 13:10

  Warto przy tej okazji przyjrzeć się codzienności życia ludności irackiej i szerzej bliskowschodniej przepełnionej świadomością życia w miejscu, nad którym stale od pokolenia na wysokości ok 10 tysięcy metrów wiszą zawieszone roboty, uzbrojone w rakiety o nazwie “piekielny ogień”, które w każdej chwili zdolne są nawet samodzielnie, bez udziału ludzi spowodować komuś piekło na ziemi.
  Jeśli to jest sposób Sojuszu na pokój na ziemi, to nie wiem, czy warto taki sojusz wspierać.

  Zimna wojna, to świadomość silosów atomowych.
  Wojna na Bliskim Wschodzie to wojna uzbrojonych robotów, terminatorów dla niepoznaki nazwanymi dronami.

  Ciekawe, jaki to będzie miało wpływ na psychikę ludzkości.

  Aż strach pomyśleć jaka będzie wojna wyższego rzędu, kiedy ludzie zaczną na stałe się do tych robotów podłączać na masową skalę. Choćby dla obrony.

 3. MasaKalambura 06.01.2020 13:22

  Myślisz, że wojska okupacyjne można ot tak wydalić?

 4. SirNick 06.01.2020 14:07

  MasaKalambura Pytasz retorycznie czy merytorycznie?

  Bo tu są jakieś konkrety jak to wygląda: https://eurokurier24.pl/index.php/world/item/380-irak-wyprasza-wojska-usa-ze-swojego-terytorium

 5. MasaKalambura 06.01.2020 17:39

  Co oznacza że Amerykanie napadają i rachunek za napaść płaci napadnięty. Jak CCCP weszła do Polski to rachunek za 2 WŚ płaciliśmy do lat 90tych. Ciekawe czy Polska wystawi Irakowi rachunek za okupacje. Może wystawiamy go USA a oni obciążają Irak…

 6. SirNick 06.01.2020 18:41

  morfg – Polskie władze nie mają jaj??? chyba pomyliłeś portale – ten tu raczej nie jest typowo satyryczny.
  Zastanów się, co my mamy teraz do gadania? Czy kiedykolwiek mieliśmy? No chyba zaraz, tuż po bitwie pod Grunwaldem :)).
  Lepper miał jaja, Gen. Petelicki miał jaja, Jarosław Ziętara miał jaja, Rafał Wójcikowski miał jaja itp. itp. itp.

 7. SirNick 06.01.2020 20:06

  morfg – co ty porównujesz Gruszki do Jabłek? Podałem raptem tylko kilka nazwisk, które jasno pokazują gdzie jest nasze miejsce w obecnej polityce. Nie mamy armii z którą musiano by się liczyć, nie mamy gospodarki z którą musiano by się liczyć, aktualnie jesteśmy w UE i tak zależni finansowo, gospodarczo oraz surowcowo, że tu nie “jaja” są potrzebne a rozum. Bohaterskich patriotów jest pełno w Polsce ale na cmentarzach.
  Gdybyśmy się postawili nie mając solidnych pleców wobec tych przeciw którym się stawiamy to moment jakby rozłożyli nas na łopatki.
  Tłumacząc jak chłopu na miedzy: postawienie się lokalnej mafii, gangowi będąc osamotnionym/nieprzygotowanym to jest idiotyzm/szaleństwo a nie posiadanie jaj :).

  I już tak na koniec, żeby postawić kropkę nad i to:

  idąc Twoim tokiem pojmowania to 7 grudnia 1941 – Japonia pokazała, że ma jaja :)) .
  A idąc Moim tokiem pojmowania to w latach 1960 -70- 80 – Japonia pokazała, że ma jaja :)).

 8. SirNick 06.01.2020 20:21

  morfg – ewentualnie możesz się doprecyzować co miałeś na myśli ze brak jaj obecnemu rządowi, a właściwie to nie są potrzebne wielkie te jaja – a wiec jakie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.