Potwierdzono winę Europejczyków za wymarcie Indian

Opublikowano: 05.04.2016 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 413

Analiza „zmartwychwstałego” DNA kilku populacji starożytnych Indian pokazała, że przybycie Europejczyków i chorób Starego Świata rzeczywiście było przyczyną gwałtownego zmniejszenia się populacji „pierwotnych narodów” Ameryki, głosi artykuł opublikowany w „Science Advances”.

„Zadziwiające, że ani jeden ze zbadanych przez nas genomów, które znaleźliśmy w szczątkach ponad stu starożytnych Indian, nie pozostawił swoich śladów w DNA współczesnych Aborygenów Ameryki. Jedyny scenariusz, który jest zgodny z tymi obserwacjami – pełne wyginięcie izolowanych od siebie populacji Indian po nawiązaniu kontaktu z Europejczykami” – powiedział Bastien Llamas z Uniwersytetu Adelaidy w Australii.

Naukowców interesował tzw. mitochondrialny DNA – niewielki segment genomu, który zawarty jest w mitochondriach, swoistych elektrowniach komórkowych, przekazywany jest wraz z tymi organellami od matki dziecku.

Wykorzystując fragmenty genomu mitochondrialnego, zespół Llamasa mógł prześledzić, jak migrowały różne grupy Indian niemalże od okresu ich pojawienia się w Ameryce, czyli około 16 tysięcy lat temu, aż do początku nowożytności.

Porównanie mitochondrialnego DNA pokazało, że przodkowie Indian prawie nie kontaktowali się ze sobą po początkowym zajęciu Nowego Świata, podzieliwszy się na izolowane grupy około 8-9 tysięcy lat temu. W takim stanie żyli do początku nowożytnej epoki, kiedy de facto wszystkie starożytne haplogrupy mitochondrialnego DNA całkowicie zniknęły.

Biorąc pod uwagę, że wszystkie próbki DNA pochodzą z gęsto zaludnionych rejonów Północnej i Południowej Ameryki, wyniki badań świadczą o tym, że nosiciele owych genów przestali istnieć, albo zabici przez choroby, albo przez innych ludzi.

Ponieważ podobne „wymarcia” haplogrup mitochondrialnego DNA miały miejsce w tym samym czasie, co przybycie konkwistadorów do Ameryki, to, jak uważa Llamas, winę Europejczyków za gwałtowne zmniejszenie się populacji Indian i pełne wymarcie szeregu plemion można uważać za udowodnioną.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

to nie wina Europejczyków, tylko Anglików, Niemców, Francuzów etc. Słowianie nie jeździli jak ze sraczką wyrzynać biednych autochtonów na drugim końcu świata

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Powiem więcej, Polska będąc Imperium w XV i XVI wieku , zbudowała swoja pozycje dzięki pracy, handlowi i urodzajności ziemi. Nie jak pozostali ( GB, Holandia, Hiszpania ect) , podbijając inne nacje. Mamy czyste ręce i sumienia :)

Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

Kolejny powód, za który powinienem się wstydzić, ech.

wtem
Użytkownik
wtem

@1i2 oj, do nauki historii, niestety niechlubne okresy naszego rozwoju są usilnie zamiatane pod dywan. Rzeź na rusi czy pirackie kolonie na Madagaskarze i karaibach po prostu nie istnieją w naszej świadomości. Trochę jak z Jedwabnem.
@3 niem czego, wszyscy wtedy tak postępowali :)

Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Przybycie Europejczyków do Ameryki było kontaktem dwóch, skrajnie różnych kultur i światopoglądów.

Tambylcy żyli zgodnie z rytmami natury i cenili życie. Oczywiście dochodziło też między nimi do konfliktów zbrojnych – to nie byli ekstremalni pacyfiści. Posiadali jednak zupełnie inny system wartości i przekonań od ludzi przybyłych z Europy.

Ówcześni Europejczycy byli już od wieków przesiąknięci zepsuciem i moralną degradacją, powstałą pod wpływem pieniądza. Po co przybyli do „Nowego Świata”? Szukać bogactwa, skarbów, złota. Zabijali masowo zwierzęta dla ich skór, by je później sprzedać.
Mentalność, która obraca się wokół pieniądza doprowadza ludzi do upodlenia, zbydlęcenia (choć to nieuczciwe określenie z punktu widzenia bydła) i głębokiej degradacji sfery tzw. „wartości wyższych”, które sukcesywnie zastępowane są doraźnymi, materialnymi korzyściami. To rodzi pustkę w ludziach i – w pewnym momencie, który został osiągnięty przez Europejczyków na długo przed „odkryciem Ameryki” – tworzy moralne/umysłowe kaleki, które nie są w stanie zrozumieć wartości/motywacji nie-opartych na „zysku” czy „posiadaniu”.