Amsterdam zakazuje używania samochodów spalinowych

Opublikowano: 11.05.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 732

W pełni innowacja zacznie obowiązywać od 2030 roku. Administracja Amsterdamu postanowiła zaprzestać używania w mieście samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Pojazdy nie będą mogły wjechać w granice drogi A10 otaczającej stolicę.

Program będzie realizowany etapami. Do 2020 r. ruch samochodów wyprodukowanych przed 2005 r. zostaną zakazane, a następnie ta lista będzie aktualizowana. Do 2022 r. wszystkie autobusy staną się przyjazne dla środowiska, a po trzech latach także pojazdy wodne.

W rezultacie do 2030 r. cały transport oparty na oleju napędowym i benzynie będzie całkowicie przeszłością, a zastąpią go samochody elektryczne i pojazdy z silnikami wodorowymi. System świadczeń, w tym parkingi, będą w stanie zachęcić obywateli do szybkiego udziału w projekcie. Administracja zadba również o to, aby korzystanie z pojazdów elektrycznych nie stanowiło problemu. Jeśli w Amsterdamie jest 3 tys. stacji ładowania, to w ciągu najbliższych sześciu lat zostanie utworzonych od 16 do 23 tys.

„Zanieczyszczenie powietrza to cichy zabójca. W Amsterdamie jest to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia”- powiedziała radna miasta Sharon Dijksma.

I choć realizacja projektu to dobre zamierzenie, to przedsięwzięcie ma wielu krytyków. Dziesiątki tysięcy rodzin po prostu nie mają pieniędzy na pojazdy elektryczne, a innowacja „czyni Amsterdam miastem dla bogaczy”. Według niezależnych ekspertów do 2030 r. flota miejska będzie składać się z nie więcej niż jednej trzeciej pojazdów elektrycznych.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 12.05.2019 06:22

    Fajnie żyć w mieście gdzie: „Zanieczyszczenie powietrza to cichy zabójca. W Amsterdamie jest to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia”.
    Pomysł zły nie jest. Można bardzo fajnie rozwiązać problem spalin w mieście. Są jeszcze takie technologie jak samochody na sprężone powietrze, trolejbusy, tramwaje. Nie tylko szkodliwe dla środowiska na etapie produkcji i zużytych materiałów elektryczne auta. Wodór też fajne rozwiązanie aczkolwiek na początku ludzie będą się bali wodoru za plecami.
    Społecznego aspektu kolejnych zakazów i obostrzeń nie komentuję, bo nie znam tamtejszych realiów. Na pewno kto ma na tym zarobić zarobi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.